Odmowa przyjęcia zwrotu towaru – wzór

17 

W uzasadnionych przypadkach sprzedawca może odmówić zwrotu towaru. Podejmując taką decyzję, musi wyjaśnić klientowi jej przyczynę. Prawo do odmowy przyjęcia zwrotu towaru przysługuje przede wszystkim sprzedawcom stacjonarnym. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór odmowy przyjęcia zwrotu towaru – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis

Odmowa przyjęcia zwrotu towaru ze sklepu stacjonarnego

Sprzedawca prowadzący sklep stacjonarny nie ma prawnego obowiązku przyjmowania zwrotu towarów. Przyjęcie zwrotu jest wyrazem jego dobrej woli. W ramach takiego zwrotu może on zaproponować klientowi oddanie pieniędzy w gotówce lub w formie bonu na zakupy.

Natomiast konsument nie ma możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Jeśli jednak sklep w swoim regulaminie pozwala na dokonywanie zwrotów, ewentualną odmowę przyjęcia towaru musi już uzasadnić. 

Odmowa przyjęcia zwrotu towaru zakupionego przez internet

W przypadku zakupów internetowych zasadą jest, że konsument ma prawo do oddania produktu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od chwili jego odebrania. Zwrotu dokonuje na własny koszt, chyba że sprzedawca stosuje w tym zakresie inne zasady. Odmowa przyjęcia zwrotu towaru będzie w tym przypadku zasadna między innymi wtedy, kiedy:

  • zwrot nastąpił po terminie,
  • towar nosi ślady użytkowania,
  • towar nie jest zapakowany w oryginalne pudełko,
  • towar jest uszkodzony.

Zwrotu towaru nie można dokonać na wspomnianych zasadach również wtedy, gdy zakupu dokonano na firmę. 

Konsekwencje nieuzasadnionej odmowy przyjęcia zwrotu towaru

Zwrot towaru nie jest tym samym, co jego reklamacja. Jeśli sprzedawca odmówi przyjęcia zwrotu towaru bez odpowiedniej podstawy prawnej i nie odda pieniędzy klientowi, naraża się na skierowanie sprawy do sądu lub do Rzecznika Praw Konsumentów.

Wzór odmowy przyjęcia zwrotu towaru z uzasadnieniem warto wykorzystać jednak nie tylko z powodu tych konsekwencji, ale również po to, aby zadbać o wizerunek swojej firmy. 

Warto pamiętać, że zwrot towaru następuje zawsze na koszt konsumenta – sprzedawca nie ma obowiązku pokrywania kosztów takiego zwrotu, dlatego odmawiając przyjęcia towaru, nie jest obciążany kosztami dostawy.

odmowa-przyjecia-zwrotu-towaru-wzor
Odmowa przyjęcia zwrotu towaru - wzór
17