Księga udziałów Sp. z o.o. – wzór

17 

Jak sporządzić księgę udziałów spółki z o.o.? Prowadzenie księgi udziałów jest obowiązkiem każdej spółki z o.o. Jego naruszenie może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą członków zarządu wobec spółki lub nałożeniem grzywny.

Zgodnie z art. 188 „zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika, lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów”.

Prowadzenie księgi udziałów oznacza jej założenie, dokonywanie w niej wpisów, w tym dokumentowanie zmian np. wskutek sprzedaży udziałów, a także udostępnianie księgi udziałów wspólnikom. Czynności te zalicza się do katalogu spraw zwykłego zarządu, które mogą być prowadzone przez każdego członka zarządu, pod warunkiem zgody całego składu zarządu.

Chcąc ułatwić Ci przygotowanie omawianego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór księgi udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który możesz pobrać poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Przepisy nie zastrzegają żadnej szczególnej formy dla księgi udziałów.  Może ona przyjąć dowolną, preferowaną przez spółkę, postać – zarówno dokumentu papierowego, jak i elektronicznego. Wszystkie wymagane informacje mogą zostać w nim ujęte np. w formie spisu lub tabeli.

Na podstawie księgi udziałów zarząd tworzy listę wspólników, którą następnie przesyła do KRS w celu rejestracji spółki bądź odnotowania powstałych w niej zmian.

W świetle art. 594 § 1 k.s.h księgi udziałów podlega grzywnie do 20.000 zł. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą członków zarządu wobec spółki na podstawie art. 293 k.s.h.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Księga udziałów Sp. z o.o. – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ksiega-udzialow-sp-z-o-o-wzor
Księga udziałów Sp. z o.o. - wzór
17