17 zł
Innowacje pedagogiczne to – zgodnie z definicją – nowatorskie rozwiązania metodyczne, programowe lub organizacyjne, które mają poprawić jakość pracy w szkole. Innowacyjność musi spełniać pewne kryteria, o których warto pamiętać, przygotowując opis innowacji pedagogicznej.
Jak napisać innowacje w szkole? dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy kilka przykładowych innowacji pedagogicznych, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleInnowacja, to jak sama nazwa wskazuje, działanie odmienne od tego, które obowiązuje powszechnie. W systemie oświaty jest to działanie inne od tego, które przewidziano w systemie edukacji, czy też uregulowano w przepisach obowiązującego prawa oświatowego. Jest to nic innego jak nowatorskie rozwiązanie programowe, które ma pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości pracy szkoły.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że innowacja pedagogiczna jest zmianą w zakresie tradycyjnego podejścia do procesu edukacji, ale nadal zmianą zgodną z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego.
Innowację pedagogiczną musi charakteryzować:
Przykłady innowacji pedagogicznych można podzielić na trzy główne rodzaje:
Jeśli chodzi o innowacje programowe, to mogą one dotyczyć:
Z kolei innowacje organizacyjne mogą dotyczyć:
Innowacje metodyczne dotyczą z kolei takich działań jak:
Innowacje można podzielić także ze względu na rodzaj wprowadzanych zmian, na:
Innowacje pedagogiczne są potrzebne, a ich wprowadzanie bazuje na przepisach prawa oświatowego oraz określonych celach i zadaniach szkoły. Opracowywanie innowacji jest częścią twórczego charakteru pracy nauczyciela. Pozwala też dostosowywać pracę szkoły do zmiennej rzeczywistości społecznej, czy kulturowej. Zmian w pedagogice oczekuje również społeczność – szkolna i lokalna.
Zasadniczo, innowacje pedagogiczne mają podnosić jakość pracy szkoły. Wpływają one między innymi na warsztat pracy nauczyciela, ale również na pobudzanie inicjatywy uczniów. Do tworzenia innowacji nauczyciela może zainspirować:
Nauczyciele nie mają możliwości wykorzystania gotowego wzoru innowacji pedagogicznej, obowiązującego odgórnie wszystkich pedagogów. Można jednak wykorzystać sprawdzony, przykładowy opis innowacji pedagogicznej, aby na jego podstawie opracować własny opis innowacji, czyli pomysłu na korzystną zmianę w programie nauczania, czy metodzie nauczania.
Każdy opis innowacji pedagogicznej powinien zawierać następujące elementy:
Przed przygotowaniem opisu innowacji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, ponieważ odpowiedzi na nie musi zawierać także sam opis innowacji. Te pytania to między innymi:
Sporządzenie opisu innowacji pedagogicznej przed rozpoczęciem jej realizacji to nie koniec. W dalszych krokach nauczyciel przygotowuje także sprawozdanie z innowacji pedagogicznej, które ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy innowacja pedagogiczna poprawiła jakość pracy szkoły.
Sprawozdanie to dokument, który zawiera zatem opis przebiegu realizacji innowacji oraz wnioski z realizacji innowacji, sformułowane na przykład na podstawie ankiet prowadzonych wśród uczniów.
Taka ewaluacja innowacji pedagogicznej powinna zawierać:
W sprawozdaniu określa się także założenia innowacji oraz jej cele, na przykład podniesienie jakości pracy szkoły, wspomaganie rozwoju dziecka, zaspokajanie potrzeb uczniów i tym podobne. Ewaluacja może nawiązywać do ankiet przeprowadzonych po zakończeniu procesu realizacji innowacji.
Wśród jej pytań powinny pojawić się natomiast takie zagadnienia jak:
Sprawozdanie z innowacji ma podsumowywać osiągnięte cele oraz oceniać jakość innowacji i jej wpływ na pracę szkoły, czy funkcjonowanie uczniów. Należy napisać w nim konkretnie, jakie założenia udało się osiągnąć, jak przebiegały zajęcia edukacyjne, jak ich przydatność oceniali uczniowie lub inni nauczyciele.
Innowacje pedagogiczne są potrzebne we wszystkich szkołach i przedszkolach. Aby zainspirować się do ich opracowania, można przejrzeć zaproponowane do tej pory innowacje. Przykładowa innowacja pedagogiczna w przedszkolu może sprowadzać się do:
Innowacje pedagogiczne są niezwykle istotne dla dzieci najmłodszych, uczących się w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Przykładowa innowacja pedagogiczna klasa 1 może dotyczyć:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.