17 zł
Jak napisać wniosek dłużnika alimentacyjnego o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego? zgodnie z Art. 30. ustawy z dnia 7 września 2007 r.o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dłużnik alimentacyjny może starać się o umorzenie długu alimentacyjnego, składając stosowny wniosek w tej sprawie.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleAlimenty są to obowiązkowe świadczenia przekazywane w celu zapewnienia środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie mogą zaspokoić swoich bieżących potrzeb samodzielnie. Obowiązek alimentacyjny jest regulowany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Może on wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa czy małżeństwa.
Jeśli jeden z rodziców uzyskał w sądzie alimenty, lecz nie jest w stanie wyegzekwować ich przez komornika sądowego od rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów, to wtedy może złożyć wniosek o wypłatę alimentów z funduszu alimentacyjnego.
Fundusz alimentacyjny zgodnie z ustawą wypłaci świadczenie alimentacyjne, czego w konsekwencji będzie upomnienie się o zwrot wypłaconych środków do rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego jest świadczeniem przysługującym osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego w przypadku bezskuteczności egzekucji.
Bezskuteczność egzekucji oznacza natomiast egzekucję, która nie przyniosła żadne skutku w okresie ostatnich 2 miesięcy. Bezskuteczną egzekucją jest także niemożność wszczęcia egzekucji alimentów wobec dłużnika, który przebywa za granicą RP.
Zadłużenie alimentacyjne ma miejsce w przypadku, kiedy dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku przekazywania środków wierzycielowi. Konsekwencje niepłacenia należności mogą sięgać nawet odpowiedzialności karnej zadłużonego, co w ostateczności prowadzi do pozbawienia wolności, w myśl przepisów ustawy karnej.
W przypadku, kiedy dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, jego sprawa może zostać przekazana do komornika. Jego zadaniem jest egzekucja określonych w długu należności. W takiej sytuacji dłużnik zostanie również obciążony kosztami komorniczymi, związanymi z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego.
W przypadku, kiedy osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie robi, a postępowanie komornicze nie przynosi efektów i jest umorzone, obowiązek finansowania świadczeniobiorcy spoczywa na gminie.
Fundusz Alimentacyjny może wypłacać dziecku lub innej osobie, której przysługuje wsparcie, do 500 zł miesięcznie. Zobowiązanie dłużnika w tej sytuacji nie zostaje automatycznie umorzone. Zmienia się tylko wierzyciel – z dziecka lub partnera, na fundusz.
Aby dowiedzieć się, ile wynosi zgromadzone zadłużenie za alimenty, należy skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który odpowiada lokalizacji świadczeniobiorcy.
W teorii istnieje możliwość umorzenia długu alimentacyjnego, ale nie jest to częste zjawisko. Wniosek o rozłożenie na raty długu alimentacyjnego czy też wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego może złożyć dłużnik w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Decyzja o podjęciu umorzenia długu za alimenty wymaga waloryzacji sytuacji dochodowej dłużnika.
Dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie zaległych alimentów w całości, łącznie z odsetkami. Ma też prawo poprosić o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie płatności na raty.
W niektórych sytuacjach nawet dłużnik alimentacyjny może starać się o umorzenie swoich długów alimentacyjnych. Należy wskazać, iż umorzeniu podlegają jedynie długi alimentacyjne względem funduszu alimentacyjnego.
Wniosek o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego składa dłużnik, który nie płacił alimentów, przez co były one wypłacane osobie upoważnionej ze specjalnego funduszu alimentacyjnego. Umorzenie takiego długu możliwe jest zarówno w całości, jak i proporcjonalnie do wysokości spełnionego już świadczenia.
Wniosek ten składa się do organu właściwego wierzyciela, to jest tego, z którego pobiera świadczenie. Ten rozpatruje pismo w oparciu o szczegółową analizę sytuacji wnioskodawcy, czyli w oparciu o jego sytuację rodzinną i dochodową.
To, czy istnieją przesłanki do umorzenia w całości lub w części należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego oraz odsetkami, powinno być dokonywane na podstawie danych które odzwierciedlają bieżącą sytuację życiową i ekonomiczną dłużnika alimentacyjnego.
Bierze się pod uwagę wówczas sytuację rodzinną dłużnika, czy prowadzi gospodarstwo domowe sam, czy z innymi członkami rodziny, czy i jaki ma to wpływ na jego budżet dłużnika, czy jest on osobą z niepełnosprawnością, która może mieć wpływ na ograniczenie możliwości wykonywania pracy zarobkowej, zły stan zdrowia dłużnika.
Najważniejszym elementem wniosku jest jednak jego uzasadnienie, czyli powołanie się na trudności materialno-bytowe. Oczywiście, użyte w tym przypadku argumenty powinny zostać odpowiednio udokumentowane, ponieważ jedynie okoliczności mające wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu w całości lub w części należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego to sytuacja dochodowa i rodzinna dłużnika.
FA ma obowiązek zbadać sytuację osobistą dłużnika alimentacyjnego, w tym także:
alimenciarza ubiegającego się o umorzenie należności w funduszu alimentacyjnym.
Wszystkie dane zawarte w złożonym przez dłużnika wniosku o umorzenie długu zostaną zweryfikowane, a dodatkowo FA ma prawo przeprowadzić wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania dłużnika.
Jeśli dłużnikowi nie uda się doprowadzić do umorzenia długu, może spróbować jeszcze złożyć wniosek o umorzenie odsetek, odroczenie terminu płatności lub chociażby rozłożenie długu na raty. Należy jednak pamiętać, że należności z funduszu alimentacyjnego nie podlegają przedawnieniu.
Na koniec należy dodać, że decyzja o umorzeniu należności z funduszu alimentacyjnego jest decyzją administracyjną, a to znaczy, że podlega zaskarżeniu w trybie kodeksu postępowania administracyjnego.
Ogólna zasada jest taka, że należności wypłacone z funduszu alimentacyjnego dłużnik musi zwrócić w tej samej kwocie. Na szczęście ustawodawca, który reguluje terminowo alimenty bieżące, może wystąpić do FA o umorzenie należności na poczet zadłużenia alimentacyjnego.
Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma, w którym będziesz mieć szanse na umorzenie należności wobec Funduszu Alimentacyjnego, przygotowałem gotowy do wypełnienia wzór wniosku o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego.
Podstawa prawna:
Art. 30. – [Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego] – Pomoc osobom uprawnionym do alimentów.
1.Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:
1)30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
2)50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
3)100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
2.Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
3.Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Sylwester K. –
Przydatne! Dziękuję.
Kacper Karawka –
Polecam wzór pisma.