17 zł
Umowa pożyczki prywatnej to umowa zawierana pomiędzy osobami fizycznymi. Stroną takiej umowy może być członek rodziny, a także osoba obca. Do kwoty 500 zł pożyczka nie musi być udokumentowana – w pozostałych przypadkach zawarcie umowy pożytkowej jest obowiązkowe.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór umowy pożyczki prywatnej – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Umowę pożytki prywatnej można przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór umowy pożytki prywatnej, który uwzględnia między innymi:
Poza kwotą pożyczki umowa powinna określać także jej koszty, czyli prowizję, oprocentowanie i inne opłaty związane z jej udzieleniem. W dokumencie warto uwzględnić też podsumowanie, czyli ogólną sumę do zwrotu – kapitał oraz koszty.
Kluczowe jest również dokładne opisanie sposobu spłaty zobowiązania, co może nastąpić w ratach lub w całości, przelewem na konto lub w gotówce. Bardzo istotne bywa też opisanie konsekwencji braku spłaty pożyczki w terminie, np. naliczenie odsetek karnych.
Przykładowa umowa pożytki prywatnej może być oprocentowana lub nie, jednak bez względu na to podlega ona opodatkowaniu. Podatek od pożyczki to podatek od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązek uregulowania takiego podatku pojawia się jedynie w stosunku do pożyczki prywatnej – od osoby fizycznej. Obecnie, wysokość takiego podatku to 0,5%. Kwotę uiszcza pożyczkobiorca.
W niektórych przypadkach, umowa pożyczki prywatnej jest zwolniona z opodatkowania. Dotyczy to pożyczki w rodzinie oraz pożyczki do kwoty 1000 zł. Aby uzyskać zwolnienie od podatku, pożyczkobiorca musi spełnić jednak kilka warunków. Najważniejsze z nich dotyczą: