17 zł
Jak napisać wniosek o zmianę MPZP? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP) obowiązuje na terenie miasta lub gminy, która taki plan uchwaliła. W związku z tym, jeśli inwestor chce wybudować coś, czego MPZP nie przewiduje, to może wnieść o jego zmianę.
Jak przygotować wniosek o zmianę MPZP? Chcąc ułatwić Ci sporządzenie pisma, które spełni wszystkie formalne wymagania i wywoła oczekiwane przez Ciebie skutki – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór wniosku o zmianę MPZP, który pobierzesz poniżej:
MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – to uchwała rady miasta lub rady gminy, w której określa się przeznaczenie i sposób zagospodarowania terenu na danym obszarze. Dokument wskazuje, co można wybudować, jak wysokie mogą być zabudowania, co można wznieść obok nieruchomości.
Niedozwolone jest wybudowanie czegoś, czego MPZP nie przewiduje.
Za pomocą miejscowego planu zagospodarowania rada miasta lub rada gminy może określić obowiązujące mieszkańców:
Jeśli plany inwestora nie pokrywają się z zasadami zamieszczonymi z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ma on prawo wnieść wniosek o zmianę MPZP. Pismo tego typu należy kierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dokument składa się w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy.
W przypadku akceptacji wniosku, to jego adresat będzie odpowiedzialny za przygotowanie materiałów geodezyjnych i ustalenie zakresu prac planistycznych. Dalszym procesowaniem wniosku zajmuje się rada gminy/miasta.
Co ważne, wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego nie jest typowym wnioskiem, rozpatrywanym według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Ma on jedynie charakter propozycji, dlatego przepisy nie określają terminu ani szczegółów procedury jego rozpatrywania.
Adresat wniosku może więc takie pismo uwzględnić lub odrzucić, a wnioskodawcy nie przysługuje odwołanie od decyzji negatywnej.
Czy zatem istnieje sposób, aby zwiększyć szanse na uwzględnienie wniosku? Tak, im więcej osób złoży taki sam wniosek o zmianę zagospodarowania przestrzennego, tym większa szansa, że władze zdecydują się wziąć go pod uwagę.
Wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi uwzględniać kilka niezbędnych elementów formalnych. Są to:
Co ważne, do pisma dołącza się także kilka załączników, w tym:
Warto wspomnieć również, że wniosek o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego może złożyć każda osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Uzasadnienie wniosku o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego ma na celu wyjaśnienie, dlaczego inwestor wnioskuje o wprowadzenie określonych zmian w MPZP. Aby takie uzasadnienie przygotować, należy wskazać obszar, którego dotyczy propozycja zmian oraz opisać swoje żądania. Uzasadnieniem będzie zaś na przykład:
Składając wniosek o zmianę planu miejscowego, warto mieć na uwadze, że działania tego typu obciążają swoimi kosztami budżet miasta czy gminy. Zgodnie z art. 21 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
Koszty sporządzenia planu miejscowego obciążają budżet gminy, z zastrzeżeniem ust. 2
Wspomniany ust. 2 opisuje natomiast wyjątek w postaci konieczności sporządzenia nowego planu miejscowego w celu realizacji inwestycji celu publicznego. W takim przypadku koszty sporządzenia nowego MPZP obciążają inwestora, który chce wybudować nowe lotnisko, infrastrukturę kolejową czy drogę.
Łatwo zatem domyślić się, że gminy rzadko podejmują inicjatywę w zakresie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – nie posiadają bowiem środków na przeprowadzenie takiej procedury.
Inne przyczyny odrzucenia wniosku przez gminę/miasto to:
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego często okazuje się nieaktualny, dlatego to właśnie ze względu na takie zapisy inwestorzy często występują z wnioskami o zmianę MPZP. Uchwała w sprawie uchwalenia planu miejscowego niemal standardowo zawiera postanowienia:
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że większość MPZP to dokumenty uchwalone kilkanaście lat temu. Zatem siłą rzeczy nie mogą one uwzględniać aktualnych uwarunkowań obszaru. Tymczasem z uwagi na koszty, z jakimi wiąże się uchwalenie nowego MPZP, czynność ta nie jest priorytetem dla jednostek samorządowych.
Inwestor zainteresowany złożeniem wniosku o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego powinien sprawdzić zatem:
Kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy może być naprawdę wiele i niekoniecznie kierunki wyznaczone przez uchwałę pokrywają się z interesami i planami przyszłych inwestorów na danym terenie.
Bardzo często zdarza się, że przy planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego urzędnicy pomijają wiele istotnych kwestii, które trzeba później zmieniać, składając wnioski o zmiany planu miejscowego.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.