17 zł
Jak prawidłowo napisać pismo do Burmistrza? Pismo skierowane do burmistrza to list oficjalny, który musi charakteryzować się uporządkowanym, jasno sformułowanym przekazem i formalnym wyglądem. Pismo adresowane do władz miejskich nie może mieć przypadkowej formy czy chaotycznej treści.
List tego typu musi być poprawny i zrozumiały, dlatego warto przygotować go na podstawie sprawdzonego wzoru. Aby ułatwić Ci sporządzenia takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór pisma do Burmistrza, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Pismo do burmistrza może dotyczyć wielu różnych spraw. Najczęściej jest sporządzane w celu uzyskania pomocy czy wsparcia. List do burmistrza można napisać w sprawie:
Dobrze napisane pismo do burmistrza z prośbą powinno pomóc w uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi lub przynajmniej w uzyskaniu merytorycznej odpowiedzi w sytuacji, kiedy pozytywne rozpatrzenie pisma nie będzie możliwe.
List do burmistrza musi spełniać pewne wymogi formalne. Należy zadbać o to, by było to pismo poprawne, estetyczne, o odpowiedniej strukturze treści. Warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór pisma do burmistrza, aby mieć pewność, że dokument jest jasny i czytelny.
Jak każdy list oficjalny, również pismo do burmistrza musi zawierać datę i miejsce sporządzenia, a także dane adresata i nadawcy. Tego typu podanie/wniosek należy adresować w następujący sposób: „Do Burmistrza miasta (imię i nazwisko), adres Urzędu Miasta”.
Przechodząc do treści listu, należy rozpocząć od zwrotu grzecznościowego. „Szanowny Panie Burmistrzu”. Następnie autor powinien przejść do treści wniosku, w której można wyszczególnić:
Wypełniając wzór pisma do burmistrza, nie można zapomnieć także o podpisie. Na koniec należy dokładnie przeczytać list, najlepiej kilkukrotnie, sprawdzając go pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych.
Prośba do burmistrza może dotyczyć tych kwestii, którymi zajmuje się ten organ wykonawczy. Warto zatem wiedzieć, jakie obowiązki ma burmistrz każdego miasta i czego można od niego wymagać.
Burmistrz to jednoosobowy organ wykonawczy. Swoje zadania wykonuje on przy pomocy urzędu gminy lub urzędu miasta – jest ich kierownikiem. Burmistrz nadaje urzędowi regulamin organizacyjny, określając w nim organizację i zasady funkcjonowania urzędu. Jego zadaniem jest pełnienie roli zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu. Burmistrz kieruje bieżącymi sprawami gminy i reprezentuje ją na zewnątrz.
Do najważniejszych zadań burmistrza należą:
Podanie do burmistrza może dotyczyć zatem między innymi przeprowadzenia remontu drogi, naprawy drogi, utwardzenia drogi, a także przyznania lokalu socjalnego lub komunalnego, umorzenia opłat za lokal socjalny czy komunalny i wiele innych.
Warto wiedzieć, że wyłącznym obowiązkiem burmistrza jest:
Należy pamiętać także, że burmistrzowi podlega między innymi Straż Miejska, dlatego ewentualne skargi na działalność strażników miejskich również kieruje się do burmistrza.
Wiele osób zastanawia się, kiedy adresować pismo do gminy do wójta, kiedy do burmistrza, a kiedy do prezydenta miasta. Kto stoi na czele gminy i jak to ustalić?
Należy wiedzieć, że zasadniczo to wójt jest organem wykonawczym gminy. Jeśli jednak siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium gminy, to organem wykonawczym gminy jest burmistrz. W miastach o populacji przekraczającej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym gminy jest już prezydent miasta.
Przed kim odpowiadają te organy? Wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy, podlegając wyłącznie radzie. Ta sama zasada dotyczy także burmistrza czy prezydenta miasta.
Pismo do burmistrza może wiązać się z różnymi inwestycjami, a także z nakazem rozbiórki samowoli budowlanej. Burmistrz posiada kompetencje w zakresie Prawa budowlanego. W przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi związanych z:
burmistrz może wydać właściwemu powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego polecenie podjęcia takich działań, które pozwolą usunąć zagrożenie.
Burmistrz ma uprawnienia organu podatkowego. Dotyczy to podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego. To na ręce burmistrza (wójta, prezydenta miasta) składa się zatem odpowiednie deklaracje, a następnie odprowadza się podatek.
W przypadku problemów, chęci złożenia odwołania czy prośby o rozłożenie kwoty podatku na raty, pismo należy kierować właśnie do tego organu.
Burmistrz jest też uprawniony do wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Interpretację wydaje się na piśmie, na odpłatny wniosek podmiotu zainteresowanego.
Burmistrz jest też zarządcą dróg gminnych, co oznacza, że odpowiada za utrzymanie ich w należytym stanie technicznym, za naprawy, utwardzenie drogi czy budowę nowych dróg.
Do burmistrza kierowany będzie więc wniosek zarówno o przeprowadzenie takiej inwestycji, jak i o odszkodowanie, jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu na drodze gminnej z powodu jej złego stanu technicznego.
Olga Chalarczuk –
Pismo opłacone, dokument przysłali na maila, nie mam żadnych zastrzeżeń do pisma.
Grzegorz Szwaciński –
Cieszy nas taka opinia, dziękujemy Pani Olgo.