Wniosek o zmianę miejsca Sanatorium – wzór

17 

Jak napisać wniosek o zmianę miejsca pobytu w sanatorium uzdrowiskowym? Osoby ubezpieczone do konkretnego sanatorium kierowane są w oparciu o dolegliwości, które ma uśmierzyć kuracja w ośrodku uzdrowiskowym. Oznacza to, że zmiana miejsca sanatorium nie zawsze będzie możliwa.

Jeśli jednak istnieje co najmniej kilka ośrodków specjalizujących się w leczeniu podobnych schorzeń, warto napisać wniosek o zmianę miejsca sanatorium, odpowiednio go przy tym argumentując. To od uzasadnienia prośby zależy, czy oddział NFZ wyrazi zgodę na zmianę miejsca leczenia sanatoryjnego. Jak więc napisać i uzasadnić wniosek w takiej sprawie?

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Co warto wiedzieć o leczeniu sanatoryjnym?

Sanatorium jest ośrodkiem leczniczym, który oferuje zabiegi i zajęcia rehabilitacyjne. Sanatoria lokalizowane są w takich miejscowościach, które mogą pochwalić się wyjątkowymi walorami naturalnymi i rekreacyjnymi, ponieważ te korzystnie wpływają na efektywność wypoczynku oraz rekonwalescencję.

Zatem ośrodki lecznictwa sanatoryjnego udzielają świadczeń zdrowotnych, jednocześnie wykorzystując na przykład właściwości lecznicze klimatu czy wody zdrojowe.

Pobyt w takim ośrodku wiąże się z opieką całodobową. Ośrodek oferuje zabiegi, ćwiczenia, świadczenia profilaktyczne, a także edukację prozdrowotną.

W sanatorium mogą leczyć się osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, cierpiący na choroby przewlekłe, wymagający rehabilitacji uzdrowiskowej po chorobie czy urazie.

Sanatoria świadczą usługi prywatnie i w ramach ubezpieczenia – oferta jest dostępna dla osób ubezpieczonych przez NFZ, KRUS, ZUS.

Co ważne, pobyt w sanatorium może być częściowo płatny, bezpłatny lub pełnopłatny. Za leczenie uzdrowiskowe w sanatorium pełną stawkę musi zapłacić osoba zdrowa, która w ośrodku chce jedynie wypoczywać.

Kwalifikacja i wybór miejsca leczenia sanatoryjnego

Aby móc skorzystać z sanatorium na NFZ bezpłatnie lub częściowo odpłatnie, chory musi dopełnić wielu formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

To właśnie na podstawie potwierdzonego skierowania, a dokładniej określonych w nim dolegliwości, ustala się profil leczenia osoby ubezpieczonej i kieruje się ją do takiej placówki, która specjalizuje się w potrzebnych zabiegach.

Oznacza to, że NFZ samodzielnie decyduje o tym, do jakiego ośrodka kieruje chorych na leczenie sanatoryjne, a pod uwagę bierze przy tym wyłącznie profil uzdrowiska oraz dostępność miejsc, nie zważając na względy praktyczne dotyczące samych chorych.

W efekcie osoba ubezpieczona może zostać skierowana na leczenie uzdrowiskowe w placówce oddalonej setki kilometrów od jej miejsca zamieszkania, nawet jeśli istnieje inny ośrodek oferujący takie same zabiegi, położony znacznie bliżej.

Tutaj pojawia się więc pytanie: czy można zmienić miejsce sanatorium z NFZ? W teorii, chorzy nie mają możliwości decydowania o tym, gdzie poddadzą się leczeniu sanatoryjnemu, jednak w praktyce mogą skontaktować się ze swoim oddziałem NFZ i poprosić o dokonanie takiej zmiany.

Należy pamiętać jednak, że wnioski o zmianę miejsca leczenia uzdrowiskowego rozpatrywane są uznaniowo. Pracownicy funduszu nie mają obowiązku przychylania się do takich próśb. Wiele zależy więc od tego, jak wniosek zostanie uzasadniony.

Wniosek o zmianę miejsca leczenia

Zmiana miejsca leczenia sanatoryjnego zależy od dobrej woli pracowników NFZ, jednak podstawą jest tutaj profil leczenia chorego, który musi pokrywać się z profilem uzdrowiska.

Zanim ubezpieczony złoży wniosek o zmianę miejsca leczenia uzdrowiskowego, powinien więc sprawdzić, czy istnieją inne ośrodki świadczące podobne usługi oraz gdzie się one znajdują.

Jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium? Wniosek tego typu musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych jak:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • dane wnioskodawcy,
  • dane odbiorcy,
  • nagłówek,
  • treść,
  • uzasadnienie,
  • podpis.

Wniosek można przygotować w oparciu o nasz wzór pisma o zmianę miejsca sanatorium, wypełniając go odpowiednimi informacjami. Wydrukowane i podpisane odręcznie pismo należy następnie zanieść do oddziału NFZ lub przesłać pocztą.

Uzasadnienie zmiany miejsca leczenia sanatoryjnego

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie „jak uzasadnić zmianę miejsca sanatorium?”. W końcu jest to najważniejsza część pisma i to od niej zależy, czy pracownicy NFZ zgodzą się dokonać takiej zmiany. Nie wystarczy napisać, że świadczeniobiorca nie chce jechać do danej miejscowości, ponieważ jej nie lubi lub już w niej był.

Konieczne jest użycie argumentów, które będą obiektywnie ważne. Ponieważ NFZ nie bierze pod uwagę względów praktycznych, jak odległość sanatorium od miejsca zamieszkania czy połączenie komunikacyjne pomiędzy dwoma miejscowościami, najlepiej powołać się właśnie na te czynniki.

Uzasadnienie wniosku o zmianę miejsca leczenia uzdrowiskowego może wskazywać na fakt, że ośrodek lecznictwa jest położony daleko od miejsca zamieszkania chorego, a dojazd będzie dla osoby ubezpieczonej nie tylko bardzo kosztowny, ale też wymagający pod względem fizycznym.

Przykładowe argumenty, które mogą pojawić się w takim wniosku to:

  • konieczność odbycia długiej podróży komunikacją publiczną,
  • słabe połączenie komunikacyjne między miejscowościami (przesiadki),
  • wysokie koszty odbycia podróży,
  • konieczność odbycia podróży samochodem z powodu braku dogodnego połączenia komunikacyjnego między miejscowościami.

Argumentem dodatkowym, który przemawia za zmianą miejsca leczenia sanatoryjnego, będzie też sam stan zdrowia pacjenta. Przykładowo, bóle stawów czy bóle pleców z pewnością nie sprzyjają długim podróżom z przesiadkami, zwłaszcza kiedy trzeba nosić też ciężkie bagaże.

Starannie uzasadniony wniosek o zmianę miejsca leczenia sanatoryjnego powinien zostać rozpatrzony pozytywnie, jeśli będzie to możliwe technicznie – jeśli istnieje inny ośrodek lecznictwa o takim samym profilu, zlokalizowany bliżej miejsca zamieszkania chorego.

Warto zatem podjąć próbę przekonania pracowników oddziału wojewódzkiego NFZ, że zmiana sanatorium jest decyzją praktyczną i rozsądną. 

Należy nadmienić również, że do NFZ można wnioskować także o skierowanie do sanatorium z wybraną osobą oraz o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Wszystkie tego typu wnioski rozpatrywane są uznaniowo.

Podsumowanie artykułu

Potwierdzone skierowanie na uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych, rehabilitacji medycznej lub zwykłe leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Niestety podczas kierowania nas do danego uzdrowiska lekarz ubezpieczenia zdrowotnego nie zwraca zbytnio uwagi na to, czy będzie to dla najlepsza z możliwych opcja.

Dlatego często zdarza się, że pacjenci często zwracają się do NFZ o rehabilitację uzdrowiskową w innej miejscowości, która znacznie bardziej im pasuje pod różnymi względami.

Aby ułatwić Ci sporządzenie wniosku, w którym poprosisz o zmianę miejsca leczenia uzdrowiskowego, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór podania, które zakupisz na samej górze strony.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o zmianę miejsca Sanatorium – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-zmiane-miejsca-sanatorium-wzor
Wniosek o zmianę miejsca Sanatorium - wzór
17