Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór

17 

Wierzyciel ma prawo zmienić komornika, jeśli nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki ten prowadzi postępowanie. Taka zmiana możliwa jest jedynie na pisemny wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika. Co ważne, pismo może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przekazanie sprawy do innego komornika, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Wierzyciel może wybrać komornika

Wierzyciel może wybrać komornika, który będzie przeprowadzał dla niego czynności egzekucyjne. Aby dokonać takiego wyboru, wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji powinien złożyć oświadczenie o wyborze komornika.

Oświadczenie tego typu musi przyjmować formę pisemną. Wyboru komornika nie trzeba wcześniej konsultować. Nie ma też znaczenia, w jakiej miejscowości działa wybrany komornik – wierzyciel może wskazać nawet komornika przebywającego na drugim końcu kraju.

Zasadniczo, wskazany przez wierzyciela komornik zobowiązany jest do podjęcia dalszych kroków, co znaczy, że nie może odmówić, jeżeli wierzyciel korzysta z opcji wskazania komornika po raz pierwszy. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków.

Jak zmienić komornika?

Wierzyciel może zmienić komornika na dwa sposoby. Pierwszy polega na umorzeniu postępowania i wszczęciu nowego postępowania z nowym komornikiem. To rozwiązanie wiąże się jednak z obowiązkiem zwrotu kosztów za poprzednie postępowanie i poniesienia opłat związanych z nową egzekucją komorniczą.

Prostszym rozwiązaniem jest wysłanie wniosku o przekazanie sprawy do innego komornika, co pozwala uniknąć wymienionych kosztów. Wniosek o przekazanie sprawy innemu komornikowi musi przyjmować formę pisemną.

Pismo najlepiej przesłać listem poleconym. Wniosek należy zaadresować do komornika, który dotychczas prowadził postępowanie egzekucyjne. Dokument powinien uwzględniać informacje o komorniku przeprowadzającym egzekucję, informacje o wierzycielu oraz informacje o dłużniku.

Niezbędne jest także uzasadnienie prośby i wskazanie podstawy prawnej żądania, czyli odpowiedniego artykułu Ustawy o komornikach sądowych z dnia 22 marca 2018. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-przekazanie-sprawy-do-innego-komornika-wzor
Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór
17