Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia – wzór

17 

Jak napisać wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia? Dłużnik ma prawo wiedzieć, jaką część swojego długu spłacił oraz jaka część długu pozostaje do zaspokojenia. Aby uzyskać stosowne informacje, powinien złożyć wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia.

Takie samo prawo do uzyskania informacji na temat stanu zadłużenia ma też dłużnik, wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne. W tym przypadku wniosek kieruje on jednak do komornika. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku do wierzyciela o stan zadłużenia, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jakie elementy musi zawierać wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia?

Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia najlepiej sporządzić na piśmie. Prośba o udostępnienie takich informacji musi zawierać dane, które pozwolą wierzycielowi ustalić, jakiego długu dotyczy zapytanie.

Wniosek wymaga zatem wskazania dokładnych danych dłużnika, w tym imienia, nazwiska, adresu, numeru PESEL lub NIP, a także oznaczenia długu, na przykład numeru umowy kredytowej.

Za pomocą takiego pisma dłużnik może uzyskać informacje nie tylko o aktualnym stanie zadłużenia, czyli o konkretnej kwocie długu pozostałej do spłaty, ale również o dodatkowych opłatach związanych z długiem oraz o terminach spłaty zadłużenia. Wszystkie te zapytania należy uwzględnić we wniosku.

Wniosek o stan zadłużenia do komornika

Jak zostało wspomniane, dłużnik może wnioskować o udzielenie mu informacji na temat stanu zadłużenia również do komornika, czyli w trakcie postępowania egzekucyjnego.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik ma prawo do informacji o stanie postępowania egzekucyjnego, zatem komornik nie może odmówić mu udzielenia takich informacji.

Aby uzyskać informację o stanie zadłużenia, należy wystosować pismo do komornika. Warto pamiętać, że skierowanie takiej prośby do organu egzekucyjnego na przykład w trakcie rozmowy telefonicznej nie jest dla niego wiążące – komornik nie jest wtedy zobligowany do udzielenia odpowiedzi.

Wniosek o określenie stanu zadłużenia powinien przyjmować postać dokumentu, który można dostarczyć osobiście lub przesłać do komornika listem poleconym. W piśmie należy uwzględnić między innymi dane stron postępowania egzekucyjnego oraz sygnaturę akt sprawy. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-wierzyciela-o-stan-zadluzenia-wzor
Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia - wzór
17