Pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji – wzór

17 

Wynagrodzenie za pracę to jeden z pierwszych składników majątku zajmowanych przez komornika w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Zasadniczo, takie wynagrodzenie jest chronione przed całkowitym zajęciem, ponieważ nie można pozostawić dłużnika bez żadnych środków do życia.

Niekiedy jednak nawet chroniona przed zajęciem kwota nie jest wystarczająca na pokrycie rachunków czy zakup leków. W takim przypadku warto sporządzić pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jaką część pensji może zająć komornik?

Przepisy chronią wynagrodzenie dłużnika przed całkowitym zajęciem. W przypadku zadłużenia alimentacyjnego komornik może zająć do 60% pensji dłużnika, a kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje.

W przypadku innych długów komornik może zająć do 50% pensji dłużnika, ale musi pozostawić mu co najmniej minimalną krajową. Zasady te nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej, chyba że dłużnik wykaże, że jest to jego jedyne źródło utrzymania oraz że otrzymuje takie wynagrodzenie regularnie.

W takiej sytuacji do pensji z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieło stosuje się te same przepisy, co w odniesieniu do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. 

Jak zmniejszyć zajęcie pensji?

Nawet jeśli komornik pozostawił dłużnikowi minimalną krajową zgodnie z obowiązującymi przepisami, dłużnikowi takie pieniądze mogą nie wystarczyć.

Należy wiedzieć więc, że w uzasadnionych przypadkach można złożyć pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji. Pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku nie leży jednak w gestii samego komornika, lecz jest zależne od wierzyciela, który podejmuje decyzję w tego typu sprawach – komornik jedynie im pośredniczy.

Przygotowując wniosek o zmniejszenie zajęcia pensji, warto zadbać zatem o takie uzasadnienie swojej prośby, które przekona wierzyciela do zasadności zmniejszenia zajęcia. Można powołać się zatem na wysokie koszty utrzymania, konieczność kupowania drogich leków czy inne wyjątkowe okoliczności. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pismo-do-komornika-o-zmniejszenie-zajecia-pensji-wzor
Pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji - wzór
17