17 zł
Zgodnie z przepisami, rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa może upoważnić zarząd jednostki samorządu terytorialnego do przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań finansowych. Oznacza to, że organ stanowiący JST – wójt, burmistrz lub prezydent miasta – może upoważnić kierowników jednostek organizacyjnych gminy do zaciągania zobowiązań związanych z ciągłością działania tych jednostek.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór upoważnienia do zaciągania zobowiązań finansowych – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
TogglePodstawy prawnej upoważnienia do zaciągania zobowiązań finansowych należy szukać w ustawie o finansach publicznych. Zgodnie z treścią art. 228 tego aktu prawnego:
“1. Uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej może zawierać upoważnienie dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań:
1) związanych z realizacją zamieszczonych w niej przedsięwzięć;
2) z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.
Upoważnienie dla kierowników jednostek organizacyjnych gminy do zaciągania zobowiązań finansowych nie może być nieograniczone. Przyjmuje się, że należy ograniczyć je:
Upoważnienie do zaciągania zobowiązań finansowych przyjmuje postać zarządzenia. Takie zarządzenie można opracować na podstawie wzoru upoważnienia do zaciągania zobowiązań finansowych, uwzględniającego: