Regulamin monitoringu we Wspólnocie Mieszkaniowej – wzór

17 

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo zamontować monitoring w obrębie swojej nieruchomości. Ponieważ jednak monitoring wizyjny wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, nie można korzystać z niego w sposób nieograniczony, stąd potrzebny jest regulamin monitoringu, który pozwoli ustalić między innymi zasady zabezpieczania nagrywanych osób przed łamaniem ich praw. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu przygotowaliśmy gotowy wzór regulamin monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Zasady korzystania z monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej

O instalacji kamer w budynku decydują członkowie wspólnoty. Ponieważ monitoring wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, korzystanie z niego wymaga przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).

Do danych osobowych należy między innymi wizerunek każdej osoby, czy nawet tablice rejestracyjne samochodu. Przetwarzanie tych danych – nagrywanie obrazu, przechowywanie, utrwalanie, udostępnianie, kasowanie materiałów – należy powierzyć odpowiedniemu podmiotowi, na przykład zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.

Konieczne jest także ustalenie procedur korzystania z monitoringu, czyli opracowanie regulaminu monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej. 

Jakie informacje może zawierać regulamin monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej?

Przykładowy regulamin monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej powinien odnosić się do kilku istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy rozmieszczenia kamer i oznaczenia miejsc, które są objęte monitoringiem. Kamery we wspólnocie mieszkaniowej mogą nagrywać między innymi ciągi komunikacyjne, wejścia do budynku, czy parkingi, ale nie wejścia do mieszkań, czy okna.

Kamer nie należy ukrywać – każdy ma prawo mieć świadomość, że jego wizerunek jest rejestrowany. Tablice informacyjne muszą znajdować się w pobliżu urządzenia.

W regulaminie monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej określa się także, kto sprawuje kontrolę nad rejestrowanym obrazem, czy prowadzona jest ewidencja wniosków o udostępnienie nagrań, kto decyduje w imieniu wspólnoty mieszkaniowej o udostępnianiu zgromadzonych materiałów, kto ma dostęp do haseł, kto może je zmieniać, kto ma dostęp do pomieszczeń, w których przechowywane są dane, w jaki sposób i jak długo dane są przechowywane, kto i kiedy może je przeglądać lub kasować.

Regulamin wskazuje osobę lub podmiot odpowiedzialny za wdrożenie wprowadzanych procedur oraz za nadzór nad ich przestrzeganiem. Warto wspomnieć przy tym, że dostęp do monitoringu powinny mieć tylko wyznaczone osoby, a same nagrania muszą być przechowywane w odpowiedni sposób, ze ściśle określonym dostępem do ich zawartości. 

Jak napisać regulamin monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej?

Do przygotowania regulaminu monitoringu warto wykorzystać sprawdzony wzór regulaminu monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej, który pozwala upewnić się, że dokument zawiera wszystkie niezbędne informacje. Zasadniczo, regulamin musi określać co najmniej:

  • cele monitoringu, 
  • miejsce zainstalowania kamer 
  • reguły rejestracji i zapisu informacji, a także sposób ich zabezpieczenia,
  • informacje o możliwości udostępnienia danych osobom trzecim.

Ustawa wprowadzająca regulamin musi wskazywać także datę, od której zapisy dokumentu wchodzą w życie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Regulamin monitoringu we Wspólnocie Mieszkaniowej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

regulamin-monitoringu-we-wspolnocie-mieszkaniowej-wzor
Regulamin monitoringu we Wspólnocie Mieszkaniowej - wzór
17