17 zł
Uchwała w sprawie monitoringu wizyjnego wiąże się nie tylko z wyrażeniem zgody na instalację kamer przez właścicieli lokali, ale również z obowiązkiem przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. W uchwale trzeba określić zatem między innymi to, kto będzie administratorem takich danych oraz w jaki sposób monitoring będzie funkcjonował.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – przykładowy wzór uchwały w sprawie monitoringu wizyjnego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Uchwałę w sprawie monitoring podejmuje wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa w przypadku, kiedy instalację kamer popiera większość właścicieli lokali. Dokument zawiera między innymi datę wejścia uchwały w życie, a także dokładne zasady funkcjonowania monitoringu w budynku.
Do przygotowania takiego pisma można zastosować sprawdzony wzór uchwały w sprawie monitoringu wizyjnego, zgodny z obowiązującymi przepisami (RODO). Uchwała uwzględnia:
Jeśli chodzi o cel monitoringu, to może nim być między innymi podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających w budynku oraz ochrona mienia wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni mieszkaniowej.
W części dotyczącej zakresu monitoringu należy określić natomiast, gdzie znajdują się kamery i jakie miejsca rejestrują. Przykładowa uchwała w sprawie monitoringu wizyjnego powinna odnosić się również do przechowywania i udostępniania, a także do usuwania danych z kamer.
Bardzo ważną kwestią, jaką omawia wzór przykładowej uchwały w sprawie monitoringu wizyjnego, jest dostęp do danych zgromadzonych przez kamery.
Uchwała powinna wskazywać, kto może mieć do nich dostęp, jak taki dostęp uzyskać, w jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek i co w nim zawrzeć. Podmiotom uprawnionym kopie nagrań z monitoringu udostępnia się zazwyczaj wraz z opisem materiału – data, numer kopii, źródło danych.