Umowa o podział majątku wspólnego wzór DOC PDF

17 

Jak powinna wyglądać umowa o podział majątku wspólnego? Podziału majątku wspólnego małżonkowie mogą dokonać dopiero po zniesieniu wspólności ustawowej, czyli po rozwodzie czy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej.

Zawarcie umowy o podział majątku wspólnego możliwe jest tylko wtedy, kiedy małżonkowie są w stanie porozumieć się co do warunków dokonania takiego podziału.

Umowa o podział majątku zawarta pozasądowo to rozwiązanie bardziej oszczędne, szybsze i bardziej komfortowe niż sądowy podział majątku, który wiąże się z nerwami i stresem. Małżonkowie mogą w ramach takiej umowy w dowolny sposób podzielić wspólny majątek, ustalając podział fizyczny, sprzedaż, spłaty i dopłaty. 

Co ważne, jeśli w skład majątku wspólnego małżonków wchodzi nieruchomość czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, umowa o podział majątku wspólnego musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. 

Jeśli chcesz pobrać gotowy do wypełnienia wzór umowy o podział majątku wspólnego, kliknij przycisk poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak napisać umowę o podział majątku wspólnego? Umowę o podział majątku można zawrzeć dopiero po zniesieniu wspólności majątkowej, która powstaje automatycznie w momencie zawarcia związku małżeńskiego.

Oznacza to, że o zawarciu takiej umowy można myśleć między innymi po rozwodzie czy po zawarciu umowy rozdzielności majątkowej. Umowa o podział majątku wspólnego zawarta między małżonkami pozwala uniknąć dokonywania podziału na drodze sądowej, co wiąże się z wyższymi kosztami, nerwami i stresem.

Jeśli w skład majątku wspólnego nie wchodzi nieruchomość, umowa o podział majątku może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej. Małżonkowie mają pełną swobodę w zakresie dokonania takiego podziału.

Mogą dowolnie ustalić, jakie składniki majątku przypadną każdemu z nich. Mogą umówić się także na ewentualne spłaty czy dopłaty. W przypadku sądowego podziału majątku nie będzie to możliwe.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa o podział majątku wspólnego wzór DOC PDF”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-o-podzial-majatku-wspolnego-wzor-doc-pdf
Umowa o podział majątku wspólnego wzór DOC PDF
17