Umowa o bezpłatną praktykę – wzór

17 

Praktyki mogą być zarówno odpłatne, jak i bezpłatne. Niezależnie od tego, czy praktykant za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, do zawartej z nim umowy należy stosować odpowiednie przepisy kodeksu pracy. Jak przygotować umowę o bezpłatną praktykę?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór umowy o bezpłatną praktykę – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jakie elementy powinna zawierać umowa o bezpłatną praktykę?

W umowie o bezpłatną praktykę należy uwzględnić kilka niezbędnych elementów formalnych, takich jak:

  • dane praktykanta,
  • dane podmiotu przyjmującego na praktykę,
  • rodzaj pracy, jaką podejmuje praktykant,
  • okres odbywania praktyki, 
  • tygodniowy wymiar czasu pracy praktykanta. 

Dokument można przygotować w oparciu o nasz wzór umowy o bezpłatną praktykę, przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy. Regulują one między innymi czas pracy praktykanta, który nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy (48 godzin pracy łącznie z nadgodzinami).

Z kim można zawrzeć umowę o bezpłatne praktyki?

Wzór przykładowej umowy o bezpłatne praktyki można wykorzystać do zawarcia umowy z absolwentem szkoły wyższej, ale również z osobą zarejestrowaną jako bezrobotna, czy z absolwentem szkoły średniej.

Umowę o praktyki określa się także mianem umowy o praktykę absolwencką, a do jej sformułowania stosuje się przepisy ustawy o praktykach absolwenckich.

Zgodnie z treścią tego aktu prawnego, przykładowa umowa o bezpłatne praktyki nie może obejmować okresu dłuższego niż 3 miesiące. Można też zawrzeć z tym samym pracodawcą kilka kolejnych umów o praktyki, o ile ich łączny wymiar nie przekracza wskazanych 3 miesięcy. 

Czy warto zawrzeć umowę o bezpłatne praktyki? Wiele osób ma wątpliwości, czy zawarcie umowy o bezpłatne praktyki jest opłacalne. Warto pamiętać jednak, że głównym celem odbywania praktyki zawodowej jest zdobycie doświadczenia i wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w praktyce.

Osoba, która nie może pochwalić się bogatą historią zatrudnienia, nie powinna unikać praktyk bezpłatnych, ponieważ ich odbycie pozwala jej pracować nad swoim CV i wzmacniać pozycję na rynku pracy. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa o bezpłatną praktykę – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-o-bezplatna-praktyke-wzor
Umowa o bezpłatną praktykę - wzór
17