Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika – wzór

17 

Wniosek o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika ma prawo złożyć zarówno wierzyciel, jak i sam dłużnik. Zgodnie z treścią art. 763 kodeksu postępowania cywilnego:

Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy

Oznacza to, że komornik ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na taki wniosek. Pismo w sprawie udzielenia informacji o stanie zadłużenia należy przesłać pocztą. Dłużnik może żądać w nim nawet udzielenia informacji na temat kwot wyegzekwowanych od niego na rzecz poszczególnych wierzycieli.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika – wzór, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czego można dowiedzieć się za pomocą wniosku o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika?

Pismo z prośbą o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia może uwzględniać zapytanie o:

  • koszty egzekucji,
  • kwoty, jakie zostały wpłacone na rzecz poszczególnych wierzycieli,
  • długi, na poczet których zaliczono wpłacone kwoty.

Co ważne, jeżeli komornik odmówi udzielenia odpowiedzi na pismo, czyli udostępnienia takich informacji, dłużnik może złożyć skargę na czynności komornika. 

Czy warto złożyć wniosek o udzielenie informacji o stanie zadłużenia?

Za złożenie wniosku o udzielenie informacji o stanie zadłużenia wierzyciel czy dłużnik nie ponoszą żadnych opłat, natomiast komornik nie może odmówić im udzielenia takich informacji.

Warto zatem wystąpić z takim pismem między innymi po to, aby uniknąć sytuacji, kiedy pomimo spłaty długu, komornik nadal potrąca kwoty z wynagrodzenia dłużnika lub obciąża jego konto bankowe – może dojść do tego w przypadku, kiedy pismo o zakończeniu postępowania egzekucyjnego nie dotrze do banku czy pracodawcy dłużnika.

Każdy dłużnik powinien mieć świadomość tego, jaką ilość środków komornik już z niego ściągnął, ile jeszcze pozostało do ściągnięcia, a także jakie koszty komornicze w związku z prowadzoną egzekucją już zostały naliczone.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

udzielenie-informacji-o-wplatach-i-stanie-zadluzenia-dluznika-wzor
Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika - wzór
17