Skarga na Kuratora Sądowego – wzór

17 

Skargę na kuratora sądowego należy adresować do kuratora okręgowego, który sprawuje nadzór nad danym kuratorem sądowym. Skarga rozpatrywana jest na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Tryb skargowy jednoinstancyjny nie przewiduje możliwości odwołania się od decyzji kuratora okręgowego.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór skargi na Kuratora Sądowego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czego może dotyczyć skarga na kuratora sądowego?

Wzór skargi na kuratora sądowego można wykorzystać zarówno w przypadku, kiedy kurator nie realizuje swoich podstawowych obowiązków, jak i w przypadku, kiedy dopuszcza się nadużyć. Warto wiedzieć zatem, że do głównych obowiązków kuratora sądowego należy:

  • dozór nad osobą, wobec której zastosowano karę, np. ograniczenia wolności,
  • nadzór nad wypełnianiem obowiązków przez osobę objętą kuratelą,
  • składanie wniosków o zwolnienie od nałożonych obowiązków, ich ograniczenie lub rozszerzenie,
  • prowadzenie wywiadów środowiskowych,
  • sprawdzanie dokumentów potwierdzających tożsamość lub żądanie wyjaśnień związanych z sytuacjami zaistniałymi w trakcie sprawowania nadzoru.

Kurator ma prawo zobowiązać osobę, nad którą pełni dozór, do powstrzymania się od korzystania z używek, a nawet do do poddania dozorowanej osoby badaniom pod kątem ich obecności w organizmie.

Podstawą skargi nie może być więc realizowanie tych uprawnień i obowiązków kuratora, ale realizowanie ich niezgodnie z prawem. Przykładowo, kurator rodzinny nie powinien odwiedzać rodziny w miejscu zamieszkania bez zapowiedzi. 

Jak napisać skargę na kuratora sądowego?

Do przygotowania skargi na kuratora sądowego warto wykorzystać przykładowy wzór skargi na kuratora sądowego, adresowany do odpowiedniego kuratora okręgowego.

Ponieważ taki dokument można wnieść raz – nie przysługuje odwołanie od rozpatrzenia skargi przez kuratora okręgowego – należy bardzo dokładnie opisać w nim problem, czyli zachowanie lub zaniechanie kuratora sądowego.

Przykładowy druk skargi na kuratora sądowego powinien zawierać:

  • dane wnoszącego, w tym imię, nazwisko, adres,
  • oznaczenie adresata – kurator okręgowy,
  • zwięzły opis sprawy,
  • wskazanie, którego kuratora sądowego dotyczy skarga,
  • określenie żądań skarżącego, np. wniosek o zmianę kuratora. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Skarga na Kuratora Sądowego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skarga-na-kuratora-sadowego-wzor
Skarga na Kuratora Sądowego - wzór
17