Rozliczenie roczne Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór

17 

Rozliczenie roczne wspólnoty mieszkaniowej sprowadza się do rozliczenia wyników cząstkowych (różnice między zaliczkami a kosztami) na poszczególnych właścicieli.

Innymi słowy, indywidualne rozliczenia właścicieli lokali składają się na ogólny wynik wspólnoty. Wyjątkiem w tych rozliczeniach jest fundusz remontowy, który przeznacza się do wykorzystania na kolejny rok.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór rozliczenia rocznego wspólnoty mieszkaniowej – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Co składa się na rozliczenie roczne wspólnoty mieszkaniowej?

Rozliczenie kosztów ponoszonych przez wspólnotę ma miejsce po zakończeniu roku obrotowego, czyli roku kalendarzowego. Taki dokument obejmuje osiągnięte przychody, poniesione koszty oraz wynik finansowy, czyli różnicę pomiędzy przychodami a kosztami.

Jeśli chodzi o wyniki cząstkowe, jakie uwzględnia wzór rozliczenia rocznego wspólnoty mieszkaniowej, to są to przede wszystkim:

  • wynik dotyczący eksploatacji budynku, w tym koszty wynagrodzenia zarządu, napraw, konserwacji, sprzątania, energii cieplnej w części wspólnej, energii elektrycznej w części wspólnej,
  • wynik dotyczący rozliczenia mediów, jak woda, ścieki, CO, wywóz odpadów,
  • wynik dotyczący kosztów remontów.

Co stanowi przychód w rozliczeniu rocznym wspólnoty?

Przykładowe rozliczenie roczne wspólnoty uwzględnia zarówno koszty, jak i przychody. Dla wspólnoty są to zaliczki od lokatorów. Zgodnie z przepisami, “każdy właściciel lokalu jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w wysokości proporcjonalnej do posiadanego udziału w tej nieruchomości.”

Poza tym, właściciele ponoszą też koszty utrzymania własnego lokalu, jak opłaty za dostawy mediów czy takie świadczenia, jak podgrzanie wody oraz wywóz odpadów. Środki na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości właściciele lokali uiszczają w formie comiesięcznych zaliczek, płatnych do 10. dnia każdego miesiąca z góry.

Przykładowy wzór rocznego rozliczenia wspólnoty mieszkaniowej wyodrębnia zatem dwa główne rodzaje kosztów finansowanych z zaliczek:

  • koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (np. koszty utrzymania porządku, napraw, remontów, ubezpieczenia nieruchomości),
  • koszty świadczeń dostarczanych do lokali (np. dostawy wody i odprowadzenia ścieków, podgrzania wody itd).

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Rozliczenie roczne Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rozliczenie-roczne-wspolnoty-mieszkaniowej-wzor
Rozliczenie roczne Wspólnoty Mieszkaniowej - wzór
17