Referencje dla firmy szkoleniowej – przykłady

17 

Referencje to opinie innych osób lub podmiotów, które miały wcześniej do czynienia z daną firmą. W przypadku firmy szkoleniowej, która świadczy usługi, mają one ogromną wartość, ponieważ obiektywnie odzwierciedlają jakość tych usług i pozwalają potencjalnym klientom podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z oferty firmy. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takich referencji – przygotowaliśmy kilka przykładów referencji dla firmy szkoleniowej, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis

Jaką rolę pełnią referencje dla firmy szkoleniowej?

Referencji firmie szkoleniowej może udzielić zarówno były klient, jak i współpracownik, partner biznesowy, czy inna osoba/podmiot, który miał do czynienia z daną firmą, czyli korzystał z jej usług. Referencje stanowią cenne źródło informacji, ponieważ są opiniami obiektywnymi i niezależnymi.

Pomagają ocenić jakość usług i ich efekty przed faktycznym skorzystaniem z oferty firmy. Ponieważ usługi trudno jest promować poprzez autoreklamę, pozyskiwanie referencji jest dla firmy szkoleniowej jednym z najlepszych sposobów na zdobycie nowych klientów i kontrahentów. 

Jakie informacje powinny zawierać referencje dla firmy szkoleniowej?

Opinię o firmie usługowej można przygotować na podstawie wzoru referencji dla firmy szkoleniowej, który podpowiada, jakie informacje powinny zawierać wartościowe referencje. Zasadniczo, taki dokument musi uwzględniać między innymi dane firmy i osoby lub podmiotu wystawiającego opinię oraz szczegóły na temat współpracy/świadczonej usługi.

Podpis i/lub pieczątka na takim dokumencie nadaje mu wiarygodność i budzi zaufanie potencjalnych klientów oraz kontrahentów. Referencje dla firmy szkoleniowej mogą odnosić się do takich kwestii jak:

  • jakość szkoleń,
  • doświadczenie trenerów,
  • efekty szkoleń,
  • poziom obsługi klienta,
  • stosunek jakości usług do ich ceny.

Co do zasady, przykładowe referencje dla firmy szkoleniowej powinny mieć pozytywny wydźwięk, ale nie muszą zawierać samych pozytywnych komentarzy. Wręcz przeciwnie, taka „laurka” mogłaby wyglądać niewiarygodnie, a przez to nie wzbudzałaby zaufania, czyli też nie sprawdzałaby się w swojej roli. 

Jak napisać referencje dla firmy szkoleniowej?

Referencje dla firmy szkoleniowej należy pisać rzetelnie, w sposób konkretny i szczegółowy. Warto odnieść się w nich do detali, które potwierdzą prawdziwość opinii, np. do treści przekazywanych podczas szkolenia. Należy też zastanowić się, co może ciekawić osobę potencjalnie zainteresowaną takimi usługami.

Referencje powinny odpowiadać na takie pytania jak:

  • czy tematy szkolenia były interesujące?
  • czy szkolenie prowadzone było w sposób angażujący?
  • czy prowadzący skutecznie przekazywał wiedzę?
  • czy szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty?

Pomocne przy sporządzaniu rekomendacji mogą okazać się przykładowe referencje dla firmy szkoleniowej, które podpowiadają, w jaki sposób oraz o czym warto pisać w takiej opinii. Należy pamiętać jednak, że dokument tego typu powinien sprawiać wrażenie spersonalizowanego, a nie schematycznego.

Zawsze trzeba pisać go tak, aby rekomendował on usługi konkretnemu odbiorcy. Wartościowe referencje muszą również wzbudzać zaufanie i utwierdzać w przekonaniu, że ich autor faktycznie miał do czynienia z daną firmą. 

referencje-dla-firmy-szkoleniowej-przyklady
Referencje dla firmy szkoleniowej - przykłady
17