Referencje dla firmy usługowej – przykłady

17 

Referencje dla firmy usługowej to forma reklamy dla przedsiębiorstw, które nie chcą wychwalać swoich usług samodzielnie.

Ponieważ miarą jakości świadczonych usług jest właśnie opinia klientów, którzy z nich skorzystali, referencje dla firmy świadczącej usługi mają ogromny wpływ na to, czy usługi przedsiębiorstwa będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takich referencji – przygotowaliśmy kilka przykładów referencji dla firmy usługowej, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis

Dlaczego referencje dla firmy usługowej są tak ważne?

Referencje stanowią formę reklamy, jednak jest to reklama obiektywna, mniej nachalna niż autoreklama. Może wystawić je zarówno zadowolony klient, jak i kontrahent, z którym firma współpracowała – wtedy referencje są adresowane do innych firm, a nie do prywatnych odbiorców usług.

Branża usługowa ma stosunkowo trudne zadanie, jeśli chodzi o promowanie swojej oferty. Nie wszystkich klientów przekona bowiem obietnicami profesjonalizmu i pełnej satysfakcji. Konsument, który szuka firmy usługowej, na przykład sprzątającej, sugeruje się przede wszystkim opiniami.

Natomiast referencje to nic innego jak pozytywna opinia o firmie. Ponieważ są one podpisane czyimś imieniem i nazwiskiem, wzbudzają zaufanie i pozwalają budować pozytywny wizerunek firmy. Dzięki nim można osiągnąć prawdziwy sukces w branży usługowej – pod warunkiem że referencje są rzetelne i wartościowe. 

Jak napisać referencje dla firmy usługowej?

Aby referencje dla firmy usługowej miały jakąś wartość, muszą być wiarygodne. Należy więc podać w nich szczegółowe dane na temat współpracy, a także datę i miejsce sporządzenia dokumentu oraz dane rekomendowanej firmy i klienta/kontrahenta.

Pismo warto przygotować w oparciu o sprawdzony wzór referencji dla firmy usługowej, aby mieć pewność, że zawiera ono wszystkie niezbędne elementy. Konieczne jest także zakończenie referencji podpisem i/lub pieczątką firmy.

Należy pamiętać, że referencje mają obrazować wartość rekomendowanego przedsiębiorstwa poprzez przekazywanie konkretnych informacji. Przykładowe referencje dla firmy usługowej mogą nawiązywać między innymi:

  • do terminowego świadczenia usług,
  • do korzystania z wysokiej jakości produktów, sprzętu,
  • do atmosfery współpracy z firmą,
  • do kultury osobistej pracowników firmy,
  • do jakości komunikacji z firmą. 

Referencje muszą być konkretne, szczegółowe, nieogólnikowe. Warto zadbać także o to, aby wyglądały ciekawie, kreatywnie, a nie schematycznie. 

Czy referencje dla firmy usługowej muszą być w 100% pozytywne?

Zasadniczo przyjmuje się, że referencje to pozytywna opinia, jednak warto pamiętać, że wspomnienie pewnych mniej ważnych “minusów” skorzystania z usług danej firmy może mieć wbrew pozorom korzystny wpływ na wartość referencji.

Dokument, który pełen jest pochlebnych stwierdzeń, wygląda bowiem na mało wiarygodny, gdyż w praktyce usługi rzadko kiedy przebiegają w 100% bez żadnych potknięć. Zawsze warto mieć też na uwadze to, do kogo kierowane są referencje – czy mają one skłonić do współpracy z firmą konsumenta, czy inne przedsiębiorstwo.

Dobry przykład referencji dla firmy usługowej zawsze uwzględnia konkrety oraz korzyści płynące ze współpracy/skorzystania z usług danego przedsiębiorstwa.

referencje-dla-firmy-uslugowej-przyklady
Referencje dla firmy usługowej - przykłady
17