17 zł
Obowiązujące przepisy nie mówią o tym, czy należy i jak należy dokumentować zebrania z rodzicami.
Jednak ze względu na coraz trudniejsze sprawy małoletnich i fakt, że szkoły znacznie częściej niż dawniej muszą podejmować działania, które powinny zostać udokumentowane, sporządzanie protokołów z zebrań staje się stałą i uzasadnioną praktyką.
Jak napisać zatem sprawozdanie z zebrania z rodzicami? dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór protokołu, który pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleProtokół z zebrania z rodzicami nie jest pismem skomplikowanym, ale musi zawierać szereg niezbędnych elementów formalnych – niezależnie od tego, w jakim gronie spotkanie się odbywa ani jakiej sprawy dotyczy.
Czytając przykładowy protokół zebrania z rodzicami, łatwo jest wysnuć wnioski dotyczące tego, jakie elementy powinien zawierać każdy podobny dokument.
Sprawozdanie z zebrania z rodzicami – poza odpowiednim tytułem pisma – musi uwzględniać:
Przykładowy protokół z zebrania z rodzicami w opisowej części przebiegu zebrania może uwzględniać następujące etapy spotkania:
Bardzo istotną częścią protokołu, zwykle sporządzaną osobno jako załącznik, jest też lista obecności rodziców, którzy pojawili się na zebraniu.
Wiele osób zastanawia się, jak napisać protokół z zebrania rodziców. Sporządzenie takiego dokumentu po raz pierwszy nie jest łatwym zadaniem. Protokolant musi bowiem dobrze przygotować się do swojej roli. Przed zebraniem powinien zebrać informacje na temat celu i tematu spotkania.
Może też wcześniej przygotować pomoce techniczne i listę uczestników zebrania. Warto pamiętać przy tym, że czasami zamiast listy uczestników przyjmowane są podpisy od osób obecnych – takie rozwiązanie również jest dopuszczalne.
W trakcie zebrania protokolant musi słuchać uczestników spotkania i koncentrować się na ich wypowiedziach.
Nie może jednak oceniać takich wypowiedzi – ma uwzględnić jedynie ich treść. Protokół zebrania z rodzicami powinien być bowiem pismem jasnym i zrozumiałym, wolnym od nadmiaru przymiotników.
Warto pamiętać też, że protokół z zebrania wychowawcy z rodzicami to dokument o charakterze formalnym. Trzeba więc pisać go rzetelnie, ogólnikowo. Na pierwsze zebranie z rodzicami wychowawca może przygotować:
Pierwszą ważną kwestią jest właściwe powitanie rodziców i podziękowanie im za przybycie. Nie bez znaczenia okazuje się nawet sposób ustawienia krzeseł i stolików w sali, w której nauczyciel spotyka się z rodzicami – lepiej posadzić zebranych w okręgu czy półkolu, a nie w szkolnych ławkach.
Wielu rodzicom zebrania i rozmowy z nauczycielami kojarzą się bardzo negatywnie. Warto pamiętać więc, aby prowadzić je, skupiając się na pozytywach.
Jeśli nauczyciel mówi o uczniach jedynie krytycznie, zwłaszcza poprzez wyliczanie konkretnych nazwisk na forum klasowym, bardzo szybko generuje między rodzicami bariery i niechęć.
Dobrze jest zatem wykorzystać czas na zebraniach na to, aby chwalić uczniów i pokazywać, że jest się z nich dumnym.
Jeśli jednak nauczyciel mówi o sukcesach, powinien mówić o sukcesach wszystkich uczniów, a nie o wybranych osobach. Wyróżnianie konkretnych nazwisk nie pomaga w budowaniu społeczności rodziców.
Podczas indywidualnych rozmów z rodzicami nauczyciel również nie może skupiać się jedynie na krytyce. Jeśli wspomina o słabych stopniach, powinien wyjaśnić, w jaki sposób rodzic ma pracować z dzieckiem i wyliczyć także jego dobre, mocne strony, które warto rozwijać.
Negatywne skojarzenia z zebraniami w szkole wynikają również z czasu, jaki należy na nie poświęcić. Nauczyciel powinien pamiętać zatem, aby starać się nie marnować czasu swojego i rodziców. Może zadbać o to następującymi sposobami:
W trakcie spotkania z rodzicami warto ustalić przede wszystkim sposób komunikowania się między rodzicami a nauczycielami. Wskazane jest, aby wspólnie wybrać, jaki system reagowania będzie najlepszy w przypadku konfliktów w klasie czy innego typu problemów. Oczekiwania wychowawcy i zobowiązania, wynikające z oczekiwań rodziców powinny zostać spisane w protokole.
Sposoby komunikowania się na linii nauczyciel-rodzic zależą od możliwości oraz preferencji wychowawcy i rodziców.
Same spotkania na zebraniach w szkole zwykle okazują się niewystarczające, nauczyciel nie jest w stanie stawiać się na każde wezwanie rodzica, dlatego powinien ustalić granice i ramy kontaktów, na przykład w formie mailowej.
Na pierwszym zebraniu warto przedstawić także własne oczekiwania w odniesieniu do współpracy z rodzicami. Pedagog może przekazać opiekunom, że oczekuje od nich na przykład:
Chociaż protokół z pierwszego zebrania z rodzicami może znacząco różnić się od kolejnych protokołów, to zawsze warto sporządzać go równie skrupulatnie. Pełni on bowiem rolę dowodową na wypadek poważnych problemów wychowawczych i rozliczania szkoły z jej roli w ich rozwiązywaniu.