Oświadczenie woli o pochówku – wzór

17 

Oświadczenie woli o pochówku sporządzone przez osobę żyjącą na wypadek śmierci jest życzeniem, które powinno zostać uszanowane przez najbliższą rodzinę – stanowi to obowiązek moralny. Dokument może opisywać warunki pochówku oraz przebieg ostatniego pożegnania. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór oświadczenia woli o pochówku – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jakie elementy uwzględnia oświadczenie woli o pochówku?

Aby sporządzić kompletne oświadczenie dot. pochówku, warto sięgnąć po opracowany przez nas wzór oświadczenia woli o pochówku, który odnosi się do:

  • miejsca pochówku – adres cmentarza,
  • rodzaju pochówku,
  • rodzaju trumny (materiał),
  • osób obecnych na ceremonii pochówku,
  • wyznania kapłana/księdza/duchownego, który ma poprowadzić ceremonię,
  • oprawy muzycznej pogrzebu, 
  • wyglądu nagrobku oraz informacji ujętych na tablicy nagrobnej,
  • pokrycia kosztów organizacji pochówku i ceremonii pogrzebowej, na przykład z majątku zmarłego.

Przykładowe oświadczenie woli o pochówku może zawierać różne, indywidualne prośby osoby składającej oświadczenie, np. prośbę o przyniesienie kwiatów na grób, prośbę o odegranie ulubionego utworu podczas ceremonii. Konieczne jest także ujęcie w nim danych osobowych autora pisma oraz daty jego sporządzenia. 

Jakie znaczenie ma oświadczenie woli o pochówku?

Wypełniony druk przykładowego oświadczenia woli o pochówku może zostać dołączony do testamentu. Pismo nie musi przyjmować jednak formy pisemnej, choć jest ona zalecana. Jeśli oświadczenie woli o pochówku nie zostanie sporządzone, osoby bliskie zmarłego będą samodzielnie decydowały o rodzaju pochówku oraz o warunkach ostatniego pożegnania.

Najkorzystniej jest zatem spisać preferencje dotyczące pochówku oraz powiadomić o takim fakcie osobę zaufaną lub bliskich członków rodziny. Oświadczenie można zmienić w każdej chwili, a także odwołać, przy czym należy wtedy poinformować o tym osoby zaufane.

Warunki pochówku ujęte w oświadczeniu powinny być respektowane przez osoby bliskie. Dla pewności, dokument można sporządzić w formie aktu notarialnego lub z notarialnie poświadczonym podpisem. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie woli o pochówku – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-woli-o-pochowku-wzor
Oświadczenie woli o pochówku - wzór
17