Kara umowna za niedotrzymanie terminu wzór

(1 opinia klienta)

17 

Kara umowna to rozwiązanie, które strony mogą stosować zgodnie z zasadą swobody umów. Kary umowne nalicza się przede wszystkim za zwłokę w realizacji ustalonych prac, a także za ich niestaranne wykonanie. Zapisy o karach umownych pojawiają się zatem głównie w umowach o roboty budowlane czy o prace remontowe. 

Rolą kary umownej jest mobilizowanie wykonawcy do starannego i terminowego wykonywania robót. Ponieważ zapisy o karach umownych pojawiają się w treści podpisanego przez strony dokumentu, nałożenie takiej kary na wykonawcę – wedle ustalonych wcześniej zasad – jest w pełni zgodne z prawem.

Warto pamiętać jednak, że naliczenie kary umownej nie wyklucza możliwości dochodzenia odszkodowania. Rekompensata należy się wtedy, kiedy kwota kary umownej nie pokrywa w całości poniesionych strat.

Należy pamiętać, że kara umowna należy się automatycznie, kiedy zostają spełnione zapisy umowy uprawniające do jej naliczenia. Jednak aby wykonawca zapłacił taką karę, inwestor musi wezwać go do tego na piśmie.

Właśnie w tym celu sporządzany jest dokument dot. kary umownej za niedotrzymanie terminu. Jeśli wykonawca nie zareaguje na takie pismo, inwestor ma prawo naliczać odsetki za brak terminowej zapłaty, a nawet skierować sprawę do sądu. 

Pobierz gotowy do wypełnienia wzór wezwania do zapłaty kary umownej za niedotrzymanie terminu, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

.

1 opinia dla Kara umowna za niedotrzymanie terminu wzór

  1. Malwina Doroszyńska

    Dzięki, pozdr.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kara-umowna-za-niedotrzymanie-terminu-wzor
Kara umowna za niedotrzymanie terminu wzór
17