17 zł
Zgodnie z przepisami (rozporządzenie MEN z 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych) nauczyciel powinien dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, a także do możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie wymagań edukacyjnych odbywa się na podstawie analizy dokumentacji dziecka, jego wytworów, sprawdzianów oraz na bazie konsultacji z innymi nauczycielami i specjalistami.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór dostosowania wymagań edukacyjnych w Przedszkolu – które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleGłównym celem dostosowania wymagań edukacyjnych jest wyrównanie szans uczniów i zapobieganie wtórnym zaburzeniom w obszarze emocji oraz motywacji. Jest to szczególnie ważne już na etapie edukacji przedszkolnej, ponieważ może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie ucznia na kolejnych etapach nauki.
W praktyce dostosowanie wymagań polega na takiej modyfikacji procesu edukacyjnego, aby uczeń mógł sprostać wymaganiom pomimo swoich problemów i ograniczeń. Przykładowe dostosowanie wymagań edukacyjnych w przedszkolu obejmuje następujące obszary:
Wzór dostosowania wymagań edukacyjnych w przedszkolu można wykorzystać w stosunku do dziecka, które:
Należy pamiętać, że dostosowania mają dotyczyć przede wszystkim form i metod pracy, a nie treści nauczania. Jeśli dostosowanie ma wpływ na zmianę treści nauczania, nie powinno powodować obniżenia wymagań wobec uczniów z normą intelektualną – nie można doprowadzić do zejścia poniżej podstawy programowej, ponieważ uczeń musi być w stanie poradzić sobie na kolejnym etapie edukacyjnym.
Dostosowanie wymagań edukacyjnych polega na indywidualnym opracowaniu planu pracy z uczniem w oparciu o jego potrzeby. Najczęściej jednak w dostosowaniu uwzględnia się następujące czynności:
Należy pamiętać, że raz opracowane dostosowanie nie zawsze okazuje się skuteczne. Podczas pracy należy obserwować ucznia i sprawdzać, jak radzi sobie z proponowanymi formami pracy, czy dostosowanie spełnia swoją rolę oraz, czy po zamknięciu danego działu uczeń posługuje się zdobytą wiedzą i umiejętnościami bez dostosowań.