Zgoda Sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego – wzór

17 

Chociaż mogłoby się wydawać, że to rodzice decydują o małoletnim dziecku, to na sprzedaż nieruchomości, która należy do nieletniego, potrzebują oni zgody sądu. Jest to bowiem czynność prawna, która przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pisma o wyrażenie zgody sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czy rodzic potrzebuje zgody sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego?

To, że zgoda sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego jest wymagana, wynika bezpośrednio z treści art. 101 §3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w brzmieniu:

„Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”.

W przypadku braku zgody sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego i zawarcie takiej umowy, kontrakt ten będzie uznawany za nieważny. U podłoża wspomnianego przepisu leży dobro małoletniego dziecka, a także ochrona jego interesów majątkowych. Podobną zgodę sądu trzeba uzyskać również na zrzeczenie się spadku przez małoletniego. 

Jak napisać wniosek o zgodę sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego?

Wniosek do sądu w sprawie sprzedaży nieruchomości dziecka można przygotować w prosty sposób na podstawie wzoru pisma dotyczącego zgody sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego. Wniosek należy skierować do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Pismo ma na celu wydanie przez sąd postanowienia w przedmiocie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przez dziecko, co umożliwi podpisanie aktu notarialnego.

Przykładowy wniosek o zgodę sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego musi zostać uzasadniony. Najczęściej uzasadnieniem jest natomiast wyliczenie powodów, które skłaniają rodziców do sprzedaży nieruchomości, w tym:

  • wysokie koszty utrzymania nieruchomości w należytym stanie,
  • wysokie opłaty eksploatacyjne lub inne obciążenia,
  • trudna sytuacja finansowa.

Co ważne, powody wskazane w takim wniosku muszą być zgodne z interesem małoletniego dziecka. Należy wykazać więc, w jaki sposób sprzedaż nieruchomości pomoże rodzicom lepiej sprawować pieczę nad dzieckiem, zapewnić mu lepsze warunki wychowania itd. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zgoda Sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zgoda-sadu-na-sprzedaz-nieruchomosci-nieletniego-wzor
Zgoda Sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego - wzór
17