17 zł
Praca na stanowisku kelnera to dla wielu osób sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego lub rozpoczęcie kariery w gastronomii. Świadczenie pracy w takiej roli pozwala poznać ten biznes „od podszewki”. Jaki jest zakres obowiązków kelnera?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – przykładowy wzór zakresu obowiązków kelnera – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Niezależnie od wielkości lokalu gastronomicznego, kelner lub kelnerka mają zwykle bardzo podobny zakres obowiązków, który obejmuje:
W celu opracowania dokładnego zakresu obowiązków na tym stanowisku możesz użyć gotowego do wypełnienia wzoru zakresu obowiązków kelnera. Pismo jest przydatne zarówno podczas zawierania umowy o pracę/umowy zlecenie, jak i podczas rekrutacji, czyli w poszukiwaniu odpowiedniej osoby na stanowisko kelnera.
Praca kelnera to często praca tymczasowa, jednak nawet osoba, która nie wiąże swojej przyszłości z gastronomią, aby zatrudnić się w tym zawodzie, potrzebuje między innymi aktualnej książeczki sanepidowskiej.
Książeczka potwierdza, że dana osoba może pracować w zawodach związanych z żywnością. Poza tym przykładowy zakres obowiązków kelnera sugeruje również, jaka powinna być osoba, która spełni się w takiej pracy. Od kelnera/kelnerki oczekuje się z reguły:
Kelner powinien mieć świadomość, że jego praca będzie pracą na elastycznych zasadach, gdyż potrzeby i sytuacja w lokalu mogą ciągle się zmieniać. Poza tym osoba obsługująca gości musi także dbać o swój wygląd i profesjonalnie się prezentować, czyli przestrzegać zasad dress codu.