17 zł
Umowa zawarta z biurem rachunkowym to umowa o świadczenie usług księgowych, do której stosuje się przepisy dot. umowy zlecenia. Taką umowę można rozwiązać w każdym czasie, z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym.
Wzór wypowiedzenia usług księgowych można wykorzystać zarówno w przypadku umowy zawartej na czas określony, jak i w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony.
Najczęściej, wypowiedzenie usług księgowych wiąże się z obowiązkiem zachowania określonego okresu wypowiedzenia, na przykład 3-miesięcznego. W tym czasie przedsiębiorca może znaleźć inne biuro rachunkowe, z którym nawiąże współpracę. Wypowiedzenie usług księgowych w trybie natychmiastowym dopuszcza się w określonych okolicznościach, np. w przypadku rażącego naruszenia postanowień umowy.
Warto pamiętać, że wypowiedzenie usług księgowych zobowiązuje biuro rachunkowe do zwrotu dokumentacji księgowej klienta. Biuro nie ma prawa zatrzymać takiej dokumentacji w związku z nieuregulowanymi płatnościami – jest to działanie karalne.
Gotowy wzór wypowiedzenia usług księgowych pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleNajlepszy moment na zmianę biura księgowego czy też na całkowitą rezygnację z usług księgowych to koniec roku rozliczeniowego. Nie oznacza to jednak, że umowy zawartej z biurem rachunkowym nie można rozwiązać w innym momencie.
Dokładne zasady wypowiedzenia umowy usług księgowych określać będzie każdorazowo treść tego dokumentu oraz ustawowe terminy wypowiedzenia. Jedno jest jednak pewne – wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym musi odbywać się na piśmie.
Umowa zawarta z biurem rachunkowym jest umową pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Zgodnie z przepisami, taką umowę można rozwiązać w każdym czasie (możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy), nawet bez podawania przyczyny.
Z jakiego powodu przedsiębiorca może chcieć zakończyć swoją współpracę z biurem rachunkowym? Przyczyn rozwiązania umowy z księgową może być wiele – nie wszystkie z nich spowodowane są postępowaniem samej firmy.
Wypowiedzenie usług księgowych może być uzasadnione decyzją o ograniczeniu kosztów. Jeśli przedsiębiorca jest w stanie samodzielnie prowadzić swoją księgowość, może zrezygnować z pomocy biura rachunkowego. Częściej jednak, zamiast całkowicie rezygnować z usług biura rachunkowego, przedsiębiorca zmienia je, aby móc skorzystać z atrakcyjniejszej cenowo oferty.
Wypowiedzenie umowy księgowej może być spowodowane także niezadowoleniem z jakości świadczonych usług, a nawet błędami, jakie popełniają pracownicy biura rachunkowego. W przypadku, kiedy firma nienależycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, rozwiązanie z nią umowy o świadczenie usług księgowych jest jak najbardziej uzasadnione.
Wypowiedzenie umowy z księgową musi odbywać się na piśmie. Wypowiedzenie umowy jest jednostronną czynnością prawną, która polega na złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. Skuteczność wypowiedzenia nie jest uzależniona od zaakceptowania decyzji przez drugą stronę.
Wypowiedzenie może nastąpić w trybie natychmiastowym (tylko w uzasadnionych przypadkach, określonych w umowie) lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia, najczęściej o długości od jednego do trzech miesięcy.
Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym w trybie natychmiastowym możliwe jest w przypadku rażącego zaniedbywania obowiązków wobec drugiego podmiotu. Biuro może rozwiązać umowę zawartą z klientem w przypadku, kiedy ten nie płaci za świadczone usługi. Natomiast klient wtedy, kiedy biuro popełnia istotne błędy w rozrachunkach czy też nie dotrzymuje istotnych terminów.
Jak zostało wspomniane, wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym przyjmuje formę pisemnego oświadczenia woli, które należy skutecznie dostarczyć drugiej firmie osobiście lub listownie.
Dokument można przygotować w oparciu o nasz wzór wypowiedzenia usług księgowych, wypełniając go takimi danymi jak:
Co ważne, wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym może zawierać także wezwanie do zwrotu dokumentacji księgowej.
Umowę zawartą z biurem rachunkowym można wypowiedzieć w każdym momencie, ale najkorzystniej będzie złożyć wypowiedzenie na koniec okresu rozliczeniowego.
Jeśli przedsiębiorca nie rezygnuje ze świadczenie usług księgowych całkowicie, lecz jedynie zmienia biuro, w momencie rozwiązywania umowy powinien mieć już „na oku” drugie biuro rachunkowe, ponieważ nie może dopuścić do sytuacji, w której nikt nie będzie prowadził jego ksiąg rachunkowych.
Umowę z drugim biurem rachunkowym można zawrzeć jeszcze w trakcie obowiązującego okresu wypowiedzenia. Wystarczy dopilnować, aby druga umowa obowiązywała od daty upływu okresu wypowiedzenia.
Warto pamiętać również, że choć przedsiębiorca ma pełne prawo dowolnie zmieniać w ciągu roku biura rachunkowe, to jednak częste zmiany takich usług nie są dla firmy korzystne. Wiążą się również z wieloma formalnościami. Zawsze najlepiej jest więc przepracować kilka okresów rozliczeniowych z jednym księgowym, aby przekonać się, czy współpraca z danym biurem jest dla przedsiębiorcy satysfakcjonująca.
W ramach usług księgowych biuro rachunkowe prowadzi księgowość firmy i przechowuje jej dokumentację księgową. Po rozwiązaniu umowy klient powinien odzyskać swoje dokumenty księgowe, dlatego bardzo często wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym uwzględnia także wezwanie do zwrotu dokumentacji.
Dokumenty przedsiębiorca może odebrać osobiście, ale ma też prawo zamówić kuriera czy też poprosić o zwrot dokumentacji księgowej pocztą tradycyjną.
Istotne jest to, aby czynności przekazania dokumentacji księgowej towarzyszyło sporządzenie protokołu z odbioru dokumentów księgowych. Protokół przekazania dokumentacji księgowej zawiera listę wydanych dokumentów. Jeśli jakichkolwiek będzie brakowało, przedsiębiorca ma prawo wezwać firmę do uzupełnienia braków.
Wśród dokumentów księgowych powinny znaleźć się:
Co ważne, jeśli przedsiębiorca odbierze dokumenty, ale nie przekaże ich kolejnemu biuru rachunkowemu, to sam ma obowiązek przechowywać je przez okres co najmniej 5 lat. W tym czasie urzędy, takie jak ZUS czy US, mogą zażądać wglądu w taką dokumentację podczas kontroli.
Należy pamiętać również, że biuro rachunkowe nie może odmówić wydania dokumentacji księgowej swojemu byłemu klientowi – nawet w przypadku, kiedy ten zalega z płatnościami.
Dokumentacja księgowa jest własnością firmy, a biuro rachunkowe ma obowiązek wydania jej po rozwiązaniu umowy o świadczenie usług księgowych. Nie może więc uzależniać wydania dokumentacji od rozliczeń z kontrahentem. Ewentualne należności może odzyskać od klienta, występując później na drogę sądową.
Uwaga: o sposobie i miejscu przechowywania dokumentacji rachunkowej należy powiadomić US.
W związku z wypowiedzeniem umowy z biurem rachunkowym należy poprosić biuro księgowe o wydanie całej dokumentacji rachunkowej, która jest własnością naszej firmy. Jeśli jednak biuro rachunkowe nie chce z jakichś przyczyn wydać nam dokumentacji firmowej lub zwleka i przeciąga termin wydania dokumentów, należy wystosować do księgowości wezwanie do wydania dokumentów księgowych <– którego wzór pobierzesz tutaj.
Żądanie zwrotu dokumentów firmy należy sporządzić w formie pisemnej i przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Natomiast w momencie odbioru dokumentów z biura rachunkowego, warto sporządzić Protokół przekazania dokumentów księgowych, aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty, jakie są własnością naszej firmy i jakie będą potrzebne do dalszego prowadzenia księgowości w nowym biurze rachunkowym – otrzymamy.
Niestety przy zakończeniu współpracy z rachunkowością często rozstaniu towarzyszą emocje, lub żal ze strony biura księgowego, szczególnie jeśli kończymy współpracę ze względu na niekompetencje biura księgowego (np. nieterminowe sporządzanie deklaracji podatkowych).
*Co więcej, często przy nawiązaniu współpracy z rachunkowością nadajemy biuru upoważnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, takie upoważnienie także należy odwołać.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.