Wzór protokół podłączenia płyty indukcyjnej

(1 opinia klienta)

17 

Podłączenie płyty indukcyjnej nie jest tak prostym zadaniem, jak podłączenie komputera czy telewizora. Nawet jeśli osoba, która planuje samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną, ma odpowiednią wiedzę na ten temat, i tak mus skorzystać z usług fachowca. Ma to związek między innymi z gwarancją, ewentualną reklamacją sprzętu i procedurą ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

W przypadku profesjonalnego montażu płyty indukcyjnej towarzyszy bowiem sporządzenie protokołu podłączenia, a dokument ten ma ogromne znaczenie zarówno dla producenta sprzętu, jak i dla ubezpieczyciela w przypadku zgłoszenia reklamacyjnego.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy wzór protokołu podłączenia płyty indukcyjnej, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

Czy montaż płyty indukcyjnej jest trudny?

Wielu osobom podłączenie indukcji wydaje się prostym zadaniem. Nawet jeśli do tej pory, nigdy tego nie robili, wiedzą, że mogą zaczerpnąć wiedzy z poradników dostępnych w Internecie w formie tekstowej lub wideo, a następnie krok po kroku samodzielnie podpiąć urządzenie do sieci.

Sposób podłączenia płyty w mieszkaniu uzależniony jest od dwóch czynników:

 • rodzaju płyty indukcyjnej: jednofazowa, trójfazowa,
 • rodzaju instalacji elektrycznej.

Zanim właściciel mieszkania przystąpi do ewentualnego montażu, musi wiedzieć, jaki rodzaj instalacji elektrycznej ma w swojej kuchni. Zdarza się bowiem, że instalacja trójfazowa (tak zwana siła) jest doprowadzona do domu, ale nie ma jej w kuchni.

Niekiedy bywa również tak, że na umowie z dostawcą energii pojawia się informacja o instalacji trójfazowej, ale w praktyce jest zupełnie inaczej lub “siła” dostępna jest jedynie w rozdzielni na korytarzu – obwód z trzema fazami nie został doprowadzony do kuchni. 

Wiele płyt indukcyjnych oferuje opcję podłączenia zarówno pod napięcie 230 V, jak i 400 V. Jeśli urządzenie zostanie podłączone pod niższe napięcie, ale właściciel będzie korzystał jedynie z jednego, dwóch pól grzewczych w tym samym czasie, nie zauważy różnicy w sprawności działania sprzętu.

Problem może pojawić się przy pełnym obciążeniu – płyta będzie działała wolniej (wolniej będzie się grzała), jeśli po podłączeniu jej do napięcia 230 V użytkownik zacznie korzystać ze wszystkich pól jednocześnie. 

W trudniejszym niż opisane wyżej położeniu znajduje się osoba, która zamówioną płytę otrzyma bez przewodu. W takiej sytuacji konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przewodów tak, aby połączyć płytę z przyłączem. Fachowiec nie będzie miał z tym większych problemów, ale laik już z pewnością tak.

Warto mieć też na uwadze, że samodzielnie podłączona płyta może działać prawidłowo, ale nie zawsze tak będzie. Ryzyko uszkodzenia produktu to jeden z tych czynników, który powinien motywować właścicieli mieszkań do zlecania montażu płyt profesjonalistom. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego nie warto w ten sposób oszczędzać na montażu. 

Montaż płyty indukcyjnej a gwarancja producenta

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej może wydawać się dobrym pomysłem do momentu, kiedy właściciel urządzenia zechce skorzystać z gwarancji lub usług serwisu pogwarancyjnego.

Większość producentów zastrzega bowiem, że jedynie profesjonalny montaż płyty daje użytkownikowi możliwość skorzystania z gwarancji, którą objęte jest urządzenie. Naprawy takiego sprzętu może odmówić nawet zwykły serwis po zakończeniu okresu gwarancyjnego. 

Jak czytamy na stronie internetowej jednego z producentów płyt indukcyjnych, montaż urządzenia wymagającego specjalistycznego podłączenia do sieci elektrycznej (a także gazowej) może zostać przeprowadzony jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia w tym zakresie – czyli przez elektryka. Firmy zachęcają także, aby fachowiec po wykonaniu montażu przygotował oświadczenie podłączenia płyty indukcyjnej, czyli protokół podłączenia płyty indukcyjnej, który powinien zawierać:

 • dane urządzenia,
 • numer uprawnień osoby, która podłączyła urządzenie do sieci. 

Takie oświadczenie można przygotować osobno, a także umieścić je w treści instrukcji obsługi. Dobrym rozwiązaniem jest też przypięcie protokołu do dowodu zakupu, czyli do faktury lub paragonu.

Jakie mogą być konsekwencje samodzielnego podłączenia płyty indukcyjnej?

Oświadczenie elektryka o podłączeniu płyty indukcyjnej daje gwarancję, że urządzenie zostało zamontowane i podłączone do sieci prawidłowo. Jeśli tylko produkt sam w sobie nie ma wad fabrycznych, oświadczenie to daje właścicielowi mieszkania pewność, że:

 • płyta będzie działała prawidłowo,
 • nie dojdzie do awarii,
 • gwarancja jest aktualna i można z niej skorzystać w przypadku usterki. 

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej w najlepszym wypadku – czyli w przypadku prawidłowego montażu, kiedy urządzenie działa właściwie – skutkuje przede wszystkim utratą gwarancji producenta. W takich okolicznościach nie można liczyć na bezkosztową naprawę lub wymianę sprzętu nawet wtedy, kiedy był on uszkodzony fabrycznie. Użytkownik nie będzie w stanie tego udowodnić, a producent powoła się na fakt nieprofesjonalnego montażu i w ten sposób uzasadni wadliwe działanie produktu. 

W gorszym przypadku nieprofesjonalny montaż może skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia, uszkodzeniem płyty, usterką w obrębie instalacji, porażeniem prądem, a nawet pożarem. W takiej sytuacji problem może pojawić się również przy wnioskowaniu o odszkodowanie.

Firma ubezpieczeniowa ma bowiem prawo odmówić wypłaty świadczenia w przypadku zaniedbania ze strony osoby poszkodowanej. Natomiast informacja o zalecanym profesjonalnym montażu płyty dotyczy dzisiaj zarówno wyrobów znanych producentów, jak i tych “niemarkowych” urządzeń. 

Jeśli argumentem przemawiającym za samodzielnym montażem pozostają oszczędności, warto zauważyć również, że unikanie kosztów zlecenia instalacji płyty profesjonaliście często przynosi więcej szkód niż pożytku. Co prawda, początkowo właściciel mieszkania może cieszyć się, że zaoszczędził kilkaset złotych, jednak w przypadku konieczności dokonania naprawy lub wymiany płyty na własny koszt, taka oszczędność bardzo szybko zostanie zniwelowana. 

Profesjonalny montaż płyty ma też inne zalety. Po pierwsze, przed instalacją fachowiec może wykonać niezbędne pomiary w zakresie instalacji elektrycznej. Po drugie, po zakończeniu montażu sprawdzi, czy płyta działa prawidłowo i nie powoduje problemów w sieci. Po trzecie, udzieli użytkownikowi wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z urządzenia.

Jak wygląda protokół podłączenia płyty indukcyjnej?

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej Whirlpool, Electrolux, Bosch, Samsung będzie wyglądał bardzo podobnie, ponieważ najważniejsze elementy takiego dokumentu to:

 • oznaczenie urządzenia (szczegółowe),
 • dane elektryka, który zajmował się podłączeniem sprzętu.

Do przygotowania takiego pisma, w przypadku braku odpowiedniego miejsca na karcie gwarancyjnej czy w instrukcji obsługi płyty, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór protokół podłączenia płyty indukcyjnej. Druk uwzględnia między innymi:

 • datę i miejsce wykonania przyłącza (adres nieruchomości),
 • oznaczenie sprzętu: typ, model płyty,
 • określenie rodzaju podłączenia,
 • dane fachowca: imię, nazwisko, numer uprawnień (numer zaświadczenia kwalifikacyjnego), podpis, pieczątka.

Brak pieczątki, która nie jest z resztą obowiązkowa, nie sprawia, że protokół podłączenia płyty indukcyjnej PDF jest nieważny. Najistotniejsze jest bowiem uwzględnienie w oświadczeniu danych, które pozwalają na weryfikację elektryka i potwierdzenie jego uprawnień. Należy więc czytelnie wpisać w odpowiednie rubryki imię, nazwisko i numer świadectwa kwalifikacyjnego.

Kilka słów na koniec

Protokół z podłączenia płyty indukcyjnej potwierdza prawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej do zasilania elektrycznego w mieszkaniu czy domowej instalacji elektrycznej. Protokół jest też wymagany przez producenta sprzętu do zachowania gwarancji producenta.

Dlatego instalacja płyty indukcyjnej do domowej sieci elektrycznej powinna być przeprowadzona przez elektryka posiadającego stosowne uprawnienia, który może zgodnie z prawem wydać świadectwo podłączenia sprzętu.

Niestety samodzielny montaż płyty indukcyjnej wiąże się możliwymi konsekwencjami w przyszłości, mowa tu szczególnie o wygaśnięciu gwarancji na sprzęt w przypadku zgłoszenia reklamacyjnego, co będzie wiązać się z samodzielnym pokryciem kosztów naprawy płyty indukcyjnej w razie awarii (np. przepięcia elektrycznego).

1 opinia dla Wzór protokół podłączenia płyty indukcyjnej

 1. Włodzimierz Niemczyk

  druk dobry, edytowalny, wystarczy wypełnić i podpisać, pozdrawiam

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzor-protokol-podlaczenia-plyty-indukcyjnej
Wzór protokół podłączenia płyty indukcyjnej
17