17 zł
Jak napisać pismo do prezydenta miasta o umorzenie długu? Osoby zalegające z czynszem za mieszkanie komunalne czy socjalne, mogą starać się o umorzenie swojego długu. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku do spółdzielni mieszkaniowej, a jeśli to nie przyniesie spodziewanego skutku – bezpośrednio do odpowiedniego organu samorządowego, np. prezydenta miasta.
Wystąpienie z takim pismem nie gwarantuje, że wierzyciel zupełnie zrezygnuje z dochodzenia swoich roszczeń, ale może skutkować np. częściowym umorzenie długu, rozłożeniem go na raty czy obniżeniem stawki czynszu za zajmowane lokum.
Pismo o umorzenie długu powinno zawierać formalne składowe, takie jak: data i miejsce sporządzenia; dane wnioskodawcy oraz adresata oraz tytuł pisma. W treści wniosku należy ponadto wyrazić prośbę o umorzenie lub rozłożenie na raty długu określonej wysokości (trzeba ją sprecyzować).
Prośba wymaga uzasadnienia – w tej części dłużnik powinien opisać czynniki, które przyczyniły się do powstania zadłużenia czynszowego – mogą to być np. utrata źródła dochodu, konieczność łożenia na utrzymanie rodziny czy zwiększenie wydatków w związku z chorobą. Warto pamiętać o zadeklarowaniu woli uregulowania długu w przypadku wystąpienia ułatwiających to okoliczności, np. częściowego anulowania czy możliwości spłaty ratalnej.
Chcąc ułatwić Ci przygotowanie omawianego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do prezydenta miasta o umorzenie długu, który możesz pobrać poniżej:
.
Wzór pisma o umorzenie zadłużenia –
Pozytywna opinia