17 zł
Jak napisać podanie o przyjęcie na staż do Urzędu Miasta? Osoby chcące odbyć staż w Urzędzie Miasta, powinny osobiście zainteresować się możliwością odbycia takiego stażu nawet wtedy, kiedy Urząd Pracy nie posiada aktualnie żadnych ofert stażowych w takim miejscu pracy.
Jak prawidłowo napisać podanie o przyjęcie na staż w Urzędzie Miasta? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma – przygotowaliśmy gotowe do pobrania przykładowe podanie wraz z obszernym uzasadnieniem, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
TogglePodanie o staż ma na celu przygotowanie zawodowe i kieruje się je do firmy, ale także do urzędu gminy czy miasta. Taki wniosek ma prawo złożyć zarówno osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, jak i osoba niezarejestrowana, jeśli jej podanie nie dotyczy oferty stażu organizowanego przez UP.
Co więcej, podanie o możliwość odbycia stażu w Urzędzie Miasta może stanowić odpowiedź na ogłoszoną ofertę, ale nie jest to obligatoryjne, co oznacza, że wolno jest także złożyć takie podanie w momencie, kiedy żaden nabór nie jest prowadzony.
Zasadniczo, podanie o staż zawsze wygląda podobnie. W dokumencie trzeba ująć:
Pismo tego typu najłatwiej jest przygotować w oparciu o nasz gotowy wzór podania o przyjęcie na staż do Urzędu Miasta. Warto również upewnić się, czy w ofercie stażu nie określono szczegółowo, jakie elementy i załączniki powinny pojawić się w dokumencie.
Przykładowe podanie o staż w Urzędzie Miasta Lublin powinno zostać zaadresowane do Sekretarza Miasta Lublin. Dokument musi zawierać także:
Do podania dołącza się zaś obowiązkowo CV zawierające między innymi adres zamieszkania kandydata, datę urodzenia, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail. Obligatoryjnie jest także dołączenie potwierdzenia otrzymania klauzuli informacyjnej i oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Podanie o staż w Urzędzie Miasta ma wskazywać na fakt, że kandydat na stanowisko stażysty idealnie sprawdzi się w tej roli. W praktyce oznacza to, że uzasadnieniem wniosku będą informacje o:
Dobrą praktyką jest przygotowywanie uzasadnienia podania w odniesieniu do konkretnej oferty czy wymogów stanowiska, które stażysta chciałby objąć. Nie wszystkie informacje będą bowiem znaczące dla osoby, która pismo rozpatruje.
Nie tylko sama treść podania o staż ma znaczenie, kiedy w grę wchodzi wyłonienie najlepszego kandydata. Większe szanse na przyjęcie ma ta osoba, która swoim podaniem zrobi dobre wrażenie na osobie decyzyjnej. Podczas sporządzania podania, warto pamiętać zatem o:
Przed przygotowaniem podania warto także sprawdzić, czy urząd miasta nie przygotował listy wymagań, jakie musi spełniać kandydat na stażystę. Często są to takie warunki jak:
Co więcej, podania nie może złożyć osoba, przeciwko której jest prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Urzędy często określają też, jacy kandydaci są preferowani, wskazując kierunki studiów typu:
Staż w urzędzie miasta może trwać od 3 do 6 miesięcy. Tygodniowo stażysta może pracować zaś maksymalnie 40 godzin, czyli do 8 godzin dziennie. Staż nie wiąże się z pracą w dni wolne, z pracą w godzinach nocnych czy w nadgodzinach. Za 30 dni przepracowane, stażysta otrzymuje 2 dni wolnego.
Staż z urzędu pracy nie jest nieodpłatny. Stażysta otrzymuje wynagrodzenie stażowe w kwocie równej 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Na staż z urzędu pracy może dostać się osoba zarejestrowana w UP. Prawo do ubiegania się o staż finansowany ze środków urzędu pracy mają określone grupy osób, w tym:
Staż z urzędu pracy może zostać zaproponowany osobie zarejestrowanej, ale osoba taka nie musi czekać na ofertę – może sama zgłosić się do urzędu miasta i złożyć podanie o odbycie stażu. Wtedy to urząd złoży do UP wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu dla bezrobotnych.
Jeśli w umowie stażowej pośredniczy urząd pracy, stażysta podlega konkretnym przepisom i zasadom określonym w takiej umowie. Nie może zatem bez konsekwencji zrezygnować ze stażu. Przerwanie stażu jest dopuszczalne jedynie w przypadku:
Natomiast na wniosek pracodawcy lub z urzędu staż może zostać przerwany w przypadku:
Warto wiedzieć, że przerwanie stażu z winy stażysty skutkuje pozbawieniem go statusu osoby bezrobotnej – a tym samym zasiłku dla bezrobotnych – na 120 dni w przypadku pierwszego takiego przewinienia.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.