Wycofanie skargi do PIP – wzór

17 

Osoba, która złożyła skargę do PIP może w dowolnym momencie taką skargę cofnąć. Nie oznacza to jednak, że wszczęte na skutek jej wniesienia postępowanie zostanie wstrzymane oraz że nie dojdzie do zaplanowanej w związku z nim kontroli w miejscu pracy. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pisma o wycofanie skargi w PIP – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czym skutkuje cofnięcie skargi do PIP?

Skarga wniesiona do PIP prawidłowo – zawierająca niezbędne elementy formalne, w tym dane wnoszącego – powinna zostać rozpatrzona w terminie maksymalnie jednego miesiąca. Rozpatrzenie skargi wiąże się z weryfikacją ujętych w niej zarzutów, a także z udzieleniem skarżącemu odpowiedzi na piśmie.

Wnoszący skargę może cofnąć taki dokument w każdym czasie. Cofnięcie skargi do PIP skutkuje jednak jedynie tym, że inspektor pracy nie musi już informować skarżącego na piśmie o dokonanych ustaleniach ani o sposobie załatwienia sprawy.

Wycofanie skargi nie wpływa na wszczęte postępowanie, czy na zaplanowaną kontrolę. Co więcej, jej zakres nadal może obejmować zagadnienia ujęte w treści skargi. 

Jak wycofać skargę do PIP?

Wycofanie skargi wymaga złożenia oświadczenia woli przez wnoszącego skargę, najlepiej z zachowaniem formy pisemnej. Dokument można przygotować w oparciu o wzór cofnięcia skargi do PIP, który uwzględnia między innymi:

  • datę sporządzenia pisma,
  • dane wnoszącego,
  • oznaczenie dokumentu, który ma zostać „wycofany”,
  • podpis wnoszącego.

Zasadniczo, osoba cofająca skargę nie musi uzasadniać podjętej decyzji. W niektórych okolicznościach będzie to jednak wskazane, np. w sytuacji, kiedy skarga została wniesiona bezpodstawnie.

W przykładowym cofnięciu skargi do PIP nie trzeba powoływać się natomiast na lęk przed ujawnieniem danych osobowych skarżącego. Pracodawca nie może poznać danych osobowych wnoszącego skargę.

Chociaż ma on prawo zapoznać się z treścią tego dokumentu, przed okazaniem skarga musi zostać zanonimizowana. Warto pamiętać, że pismo w sprawie cofnięcia skargi będzie skuteczne, ale prawdopodobnie nie wpłynie na to, czy kontrola w zakładzie pracy zostanie przeprowadzona zgodnie z decyzją inspektora pracy. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wycofanie skargi do PIP – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wycofanie-skargi-do-pip-wzor
Wycofanie skargi do PIP - wzór
17