Wniosek o zmianę znaku drogowego – wzór

17 

Wniosek o zmianę znaku drogowego ma prawo złożyć każdy obywatel, który uważa, że takie oznakowanie jest w danym miejscu nieuzasadnione. Pismo w sprawie zmiany znaku należy kierować do organu zarządzającego ruchem. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o zmianę znaku drogowego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy złożenie wniosku o zmianę znaku drogowego jest uzasadnione?

Zmiana znaku drogowego może zostać podyktowana różnymi okolicznościami. Wzór przykładowego wniosku o zmianę znaku drogowego obywatele mogą wykorzystać między innymi wtedy, kiedy znak zawiera błędy, na przykład literówki.

Istotniejszą przyczyną uzasadniającą zmianę znaku jest natomiast jego błędne ustawienie lub niezasadne ustawienie, wprowadzające w błąd kierowców, co może prowadzić do problemów z nawigowaniem do celu, czy też do ukarania kierowcy mandatem.

Najważniejszą przyczyną uzasadniającą konieczność zmiany znaku jest natomiast jego zły stan techniczny, przez który oznakowanie jest nieczytelne. Przykładowy wniosek o zmianę znaku drogowego może dotyczyć również niewłaściwej lokalizacji oznakowania, prowadzącą do tego, że znak jest zwyczajnie niewidoczny dla kierowców. 

Jak napisać wniosek o zmianę znaku drogowego?

Do przygotowania wniosku o zmianę oznakowania drogi warto wykorzystać gotowy wzór wniosku o zmianę znaku drogowego, który uwzględnia wszystkie niezbędne elementy takiego pisma.

Dokument powinien zostać zaadresowany do właściwego zarządcy drogi. Należy dokładnie opisać w nim również miejsce, w którym znak się znajduje oraz oznaczyć go za pomocą symbolu, który jest mu przypisany. Kluczowe jest także wyjaśnienie, dlaczego znak należy wymienić lub zmienić jego lokalizację.

Przyczyną może być między innymi fakt, że:

  • znak jest zniszczony,
  • znak jest nieaktualny,
  • znak jest ustawiony niezgodnie z przepisami, np. bez zachowania odległości między oznakowaniem, co prowadzi do rozkojarzenia kierowcy, czy ograniczonej percepcji w odbiorze i interpretacji kolejnych znaków. 

Warto pamiętać, że niedopuszczalne jest samodzielne przestawianie lub usuwanie znaków drogowych – decyzję w tej sprawie może podjąć tylko zarządca drogi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o zmianę znaku drogowego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-zmiane-znaku-drogowego-wzor
Wniosek o zmianę znaku drogowego - wzór
17