Wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych – wzór

17 

Wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych wiąże się z przeszukaniem i zatrzymaniem przedmiotów przez policję. Jeśli rzeczy zostały zatrzymane bez postanowienia prokuratora lub sądu, można domagać się ich bezzwłocznego zwrotu. Nieco trudniejsze jest natomiast odzyskanie rzeczy zatrzymanych zasadnie. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – przykładowy wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak napisać wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych?

Pismo z prośbą o wydanie rzeczy zatrzymanych należy kierować do prokuratury lub do sądu, zależnie od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie. Dokument można przygotowywać w oparciu o wzór wniosku o wydanie rzeczy zatrzymanych, w którym wnioskodawca musi napisać, dlaczego zabrane rzeczy nie przydadzą się w sprawie.

Druk przykładowego wniosku o wydanie rzeczy zatrzymanych musi wskazywać na stwierdzenie zbędności danych rzeczy dla postępowania karnego. Taka sytuacja ma miejsce w dwóch przypadkach:

  • gdy związek zatrzymanych przedmiotów z przestępstwem nie potwierdził się,
  • gdy na zatrzymanych przedmiotach nie odnaleziono spodziewanych śladów.

Uzasadnienie wniosku o wydanie rzeczy zatrzymanych może wskazywać także na fakt, że rzeczy zostały już wykorzystane w postępowaniu dowodowym i nie będą potrzebne w przyszłości.

Wyjątkowym przypadkiem jest zatrzymanie rzeczy, które mogą posłużyć do zabezpieczenia odpowiedzialności majątkowej sprawcy. Aby odzyskać takie przedmioty, w piśmie z prośbą o wydanie rzeczy zatrzymanych należy wykazać:

  • że przedmioty te nie mają związku z przestępstwem, 
  • że przedmioty te nie należą do sprawcy/podejrzanego.

O czym nie pisać we wniosku o wydanie rzeczy zatrzymanych?

Wiele osób wypełnia wzór przykładowego wniosku o wydanie rzeczy zatrzymanych argumentami emocjonalnymi, mówiącymi o tym, jak bardzo wnioskodawca potrzebuje danych rzeczy, jakie mają dla niego znaczenie, dlaczego są mu niezbędne.

Należy pamiętać jednak, że takie argumenty mogą pojawić się w piśmie tylko wspierająco – nie stanowią one podstawy zwrotu rzeczy zatrzymanych. W przypadku odrzucenia wniosku o wydanie rzeczy, zainteresowany może wnieść alternatywny wniosek o oddanie rzeczy na przechowanie osobie godnej zaufania.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-wydanie-rzeczy-zatrzymanych-wzor
Wniosek o wydanie rzeczy zatrzymanych - wzór
17