Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka – wzór

17 

Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka to inaczej wniosek o ustalenie stałego miejsca pobytu. Zasadniczo, dziecko powinno mieszkać tam, gdzie jego rodzice, jednak w przypadku ich rozstania – jeśli nie są oni w stanie dojść do porozumienia w tym zakresie – ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka musi zająć się sąd.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak uzasadnić wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka?

Wniosek o ustalenie stałego miejsca pobytu dziecka może przygotować zarówno matka, jak i ojciec małoletniego. Do sporządzenia pisma warto wykorzystać gotowy wzór wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, który uwzględnia między innymi oznaczenie stron postępowania i właściwego sądu rodzinnego.

Najważniejszą częścią takiego pisma jest jednak jego uzasadnienie. Przykładowy wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka powinien:

  • odnosić się do sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletniego,
  • wyjaśniać, dlaczego dziecko powinno mieszkać z ojcem/matką,
  • opisywać, jak ojciec/matka sprawuje władzę rodzicielską,
  • wskazywać, dlaczego dziecko nie powinno mieszkać z drugim rodzicem. 

Wniosek można połączyć z pozwem o ograniczenie władzy rodzicielskiej, czy o ustalenie kontaktów z dzieckiem, a także z wnioskiem o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka na czas postępowania. 

Kiedy miejsce zamieszkania dziecka powinno być przy matce, a kiedy przy ojcu?

W większości przypadków druk wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka wypełnia matka. Taki wniosek jest uzasadniony między innymi predyspozycjami do sprawowania opieki nad dzieckiem, czy naturalną, silną więzią emocjonalną między matką a dzieckiem.

Nie oznacza to jednak, że przykładowe pismo w sprawie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka nie może wskazywać na fakt, że lepszym opiekunem dla małoletniego będzie jego ojciec.

Wskazaniem do objęcia pieczy nad dzieckiem przez ojca bywa między innymi choroba psychiczna matki, czy jej uzależnienie np. od alkoholu. Wiele zależy również od wieku i potrzeb dziecka, przykładowo niemowlę najczęściej pozostaje przy matce, ale chłopiec w wieku dojrzewania może lepiej rozwijać się przy ojcu. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-ustalenie-miejsca-zamieszkania-dziecka-wzor
Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka - wzór
17