Wniosek do Sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę – wzór

17 

Wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę dotyczy uzyskania zastępczej zgody na zmianę miejsca pobytu dziecka. Należy wiedzieć bowiem, że o zagranicznym wyjeździe dziecka rodzice muszą zadecydować wspólnie. Jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd, drugi rodzic może uzyskać zastępczą zgodę sądu opiekuńczego. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku do Sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy wykorzystuje się wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę?

Aby dziecko mogło wyjechać za granicę z jednym rodzicem lub z inną osobą, niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych z notarialnie poświadczonym podpisem.

Dotyczy to sytuacji, w której rodzice dysponują pełnią praw rodzicielskich – nie zostały one odebrane, zawieszone lub ograniczone w tym zakresie drugiemu rodzicowi.

Kiedy drugi opiekun prawny jest nieobecny, nie ma z nim kontaktu, bądź zwyczajnie nie zgadza się na taki wyjazd, rodzic może wykorzystać wzór wniosku do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę. Ewentualne postanowienie sądowe zastąpi wtedy zgodę drugiego rodzica. 

Jak napisać wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę?

Przykładowy wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę musi zawierać między innymi:

  • dane uczestników postępowania,
  • oznaczenie właściwego sądu rodzinnego,
  • żądanie wraz z uzasadnieniem.

Uzasadnienie będzie zależne od okoliczności sprawy. Jak zostało wspomniane, podstawą złożenia wniosku może być między innymi fakt, że drugi rodzic jest nieosiągalny, nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem, a tym samym nie spełnia podstawowych obowiązków opiekuna prawnego.

We wniosku warto wyjaśnić, dlaczego opiekun chce zabrać dziecko za granicę, wyliczając korzyści płynące z takiej podróży/przeprowadzki, w tym między innymi poszerzenie perspektyw, możliwość nauki języka obcego, zwiększenie szans na otrzymanie dobrej pracy w przyszłości, i tak dalej.

Wypełniając nasz wzór wniosku o pozwolenie na wyjazd za granicę, należy pamiętać, że sąd podejmie decyzję w oparciu o dobro małoletniego dziecka. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do Sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-sadu-o-pozwolenie-na-wyjazd-za-granice-wzor
Wniosek do Sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę - wzór
17