17 zł
Wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę dotyczy uzyskania zastępczej zgody na zmianę miejsca pobytu dziecka. Należy wiedzieć bowiem, że o zagranicznym wyjeździe dziecka rodzice muszą zadecydować wspólnie. Jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd, drugi rodzic może uzyskać zastępczą zgodę sądu opiekuńczego.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku do Sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Aby dziecko mogło wyjechać za granicę z jednym rodzicem lub z inną osobą, niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych z notarialnie poświadczonym podpisem.
Dotyczy to sytuacji, w której rodzice dysponują pełnią praw rodzicielskich – nie zostały one odebrane, zawieszone lub ograniczone w tym zakresie drugiemu rodzicowi.
Kiedy drugi opiekun prawny jest nieobecny, nie ma z nim kontaktu, bądź zwyczajnie nie zgadza się na taki wyjazd, rodzic może wykorzystać wzór wniosku do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę. Ewentualne postanowienie sądowe zastąpi wtedy zgodę drugiego rodzica.
Przykładowy wniosek do sądu o pozwolenie na wyjazd za granicę musi zawierać między innymi:
Uzasadnienie będzie zależne od okoliczności sprawy. Jak zostało wspomniane, podstawą złożenia wniosku może być między innymi fakt, że drugi rodzic jest nieosiągalny, nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem, a tym samym nie spełnia podstawowych obowiązków opiekuna prawnego.
We wniosku warto wyjaśnić, dlaczego opiekun chce zabrać dziecko za granicę, wyliczając korzyści płynące z takiej podróży/przeprowadzki, w tym między innymi poszerzenie perspektyw, możliwość nauki języka obcego, zwiększenie szans na otrzymanie dobrej pracy w przyszłości, i tak dalej.
Wypełniając nasz wzór wniosku o pozwolenie na wyjazd za granicę, należy pamiętać, że sąd podejmie decyzję w oparciu o dobro małoletniego dziecka.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.