17 zł
Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów? Zdarza się, że sprawy rozwodowe trwają miesiącami, a nawet latami. By zapewnić dziecku środki na utrzymanie przez ten okres, warto wnieść do sądu wniosek o zabezpieczenie alimentów.
Pozwoli to na zasądzenie świadczenia alimentacyjnego już w toku procesu, przed wydaniem ostatecznego wyroku. Pismo można przygotować z pomocą adwokata lub samodzielnie, np. wykorzystując nasz profesjonalny wzór wniosku o alimenty z zabezpieczeniem, który zakupisz poniżej:
Mianem zabezpieczenia alimentów określa się zobowiązanie przez sąd jednej ze stron postępowania do wpłacania świadczenia alimentacyjnego na rzecz uprawnionego jeszcze zanim wydany zostanie ostateczny wyrok w danej sprawie (np. w sprawie o rozwód lub sprawie o alimenty).
Zgodnie z art.753 kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie to może mieć formę jednorazowej wpłaty określonej sumy pieniędzy lub regularnego przekazywania środków przez pozwanego.
Aby otrzymać zabezpieczenie alimentacyjne na czas trwania postępowania – wystarczy jedynie uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek (wykazanie, że potrzeby dziecka są niezaspokojone). Natomiast już samo udzielenie przez sąd zabezpieczenia alimentów, odbywa się na posiedzeniu niejawnym, a więc bez udziału stron.
W sprawach o alimenty zabezpieczenie może przybrać formę roszczenia do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej.
Sąd może udzielić go udzielić każdej ze stron postępowania, która wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów i uprawdopodobni swoje roszczenia.
Wniosek o alimenty z zabezpieczeniem można zawrzeć w pozwie o rozwód lub złożyć jako samodzielne pismo procesowe – w formie pisemnej lub ustnej, do protokołu.
Sądem przewidzianym do jego rozpatrywania jest sąd pierwszej instancji, w którym toczy się dana sprawa o alimenty.
W sytuacji, gdy wniosek o zabezpieczenie alimentów został wniesiony jednocześnie z pozwem o rozwód, to jest zupełnie zwolniony od opłat sądowych, co ma umożliwić dochodzenie praw do świadczenia alimentacyjnego rodzicom w każdej sytuacji materialnej.
Jeżeli jednak pozew o alimenty z zabezpieczeniem składany jest jako osobne pismo procesowe, to wtedy należy uiścić opłatę w wysokości 100 zł.
Pozew o zabezpieczenie alimentów jest pismem procesowym, w związku z czym musi spełniać określone wymogi formalne i zawierać przewidziane składowe, czyli:
Najważniejszymi elementami omawianego pisma są jednak:
By mieć pewność, że pismo spełnia wszystkie wytyczne, warto zwrócić się o pomoc do adwokata, który przygotuje profesjonalny pozew o alimenty lub też wykorzystać wzór wniosku o zabezpieczenie alimentów sporządzony przez specjalistę.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów rozpatrywany jest z założenia bezzwłocznie, nie później niż w ciągu tygodnia od dnia wpływu. Jeżeli jednak sąd, na podstawie obowiązujących przepisów, zdecyduje o wydaniu wyroku w sprawie zabezpieczenia podczas rozprawy, to ta powinna odbyć się w terminie do miesiąca od momentu złożenia pisma.
Jeżeli powód jest w stanie dowieść, że jego dziecko ma niezaspokojone potrzeby z przeszłości, to może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną.
Udzielenie zabezpieczenia alimentów jest stosowane najczęściej, gdy strona wnosząca pozew posiada zobowiązania względem innych osób, które zaciągnęła w celu uzyskania środków na utrzymanie dziecka i może rzeczone pożyczki udowodnić przed sądem.
W większości przypadków wniosek o zabezpieczenie alimentów dotyczy małoletniego dziecka. Warto jednak mieć świadomość, iż podczas sprawy rozwodowej każdy ze współmałżonków może wystąpić również o alimenty na swoją rzecz. Jak bowiem stanowi art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego
Strona ubiegająca się o alimenty dla siebie musi wystąpić z wnioskiem, w którym wykaże, iż żyje w niedostatku (lub popadnie w niego po rozwodzie) oraz udowodnić winę swojego współmałżonka za częściowy lub całościowy rozkład pożycia małżeńskiego.
Zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego ma za zadanie zaspokoić potrzeby finansowe rodzica związane z utrzymaniem dziecka i jego prawidłową egzystencję w czasie trwania postępowania sądowego lub jeszcze przed jego wszczęciem.
Aby otrzymać świadczenie w postaci zabezpieczenia alimentów, wystarczy jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia, jasno mówi o tym art. 730 [1] ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego:
§ 1. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
niemniej ważny jest też przepis: Art. 753. – Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych – Kodeks postępowania cywilnego:
§ 1.W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
UWAGA:
Sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia, posiłkując się przede wszystkim materiałem dołączonym do wniosku, warto więc nie tylko uzasadnić wniosek, powołując się na potrzeby dziecka, ale też wskazać możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego do alimentów.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.