Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją – wzór

17 

Dłużnicy są chronieni przez przepisy, które ograniczają możliwość zajęcia przez komornika środków niezbędnych do życia. Zwolnione spod egzekucji komorniczej są między innymi świadczenia z pomocy społecznej, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, a także świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Jeśli komornik zajmie rachunek bankowy, często wraz z nim zajmuje właśnie tego typu świadczenia otrzymywane przelewem. W takim przypadku dłużnik ma prawo złożyć wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Dlaczego dochodzi do zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją?

Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego komornik najczęściej w pierwszej kolejności zajmuje rachunek bankowy dłużnika i jego wynagrodzenie za pracę. Nie sprawdza uprzednio, jakie świadczenia dłużnik otrzymuje na dany rachunek bankowy.

Oznacza to, że może zająć tym samym nie tylko wynagrodzenie za pracę czy oszczędności zgromadzone na rachunku, ale również zwolnione spod egzekucji świadczenia, na przykład socjalne.

W takie sytuacji dłużnik ma prawo ubiegać się o zwolnienie od zajęcia tych konkretnych świadczeń, uzasadniając swój wniosek tym, że są one dla niego jedynym źródłem utrzymania.

Tak naprawdę jednak wniosek nie wymaga żadnego uzasadnienia, ponieważ świadczenia te są chronione przed zajęciem ustawowo – na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. 

Jakie świadczenia nie są objęte egzekucją?

Informacji dotyczących tego, jakich świadczeń nie może zająć komornik, należy szukać w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią art. 833 tego aktu prawnego, komornik nie może zająć:

  • alimentów,
  • świadczeń rodzinnych,
  • dodatków rodzinnych,
  • dodatków: pielęgnacyjnych, porodowych, dla sierot zupełnych,
  • zasiłków dla opiekunów, 
  • świadczeń z pomocy społecznej, 
  • świadczeń integracyjnych,
  • świadczeń wychowawczych,
  • jednorazowego świadczenia, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja-wzor
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją - wzór
17