Wezwanie do zapłaty odprawy – wzór

17 

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, odprawa powinna zostać wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli w ostatnim dniu obowiązywania umowy o pracę. Jeżeli pracodawca odmawia wypłaty odprawy, pracownik może przygotować wezwanie do zapłaty odprawy w formie pisemnej.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wezwania do zapłaty odprawy – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy pracownik może wystosować wezwanie do zapłaty odprawy?

Nie każdy pracownik ma prawo do odprawy. Środki te należą się jedynie osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w zakładzie, gdzie zatrudnionych jest nie mniej niż 20 osób.

Tacy pracodawcy podlegają bowiem pod przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Drugi warunek, jaki należy spełnić, aby otrzymać odprawę, to zwolnienie z pracy z przyczyn niezależnych od pracownika, na przykład z przyczyn:

  • organizacyjnych, 
  • technicznych, 
  • z powodu problemów ekonomicznych, 
  • z powodu likwidacji stanowiska pracy,
  • z powodu likwidacji pracodawcy/ogłoszenia upadłości.

Wzoru wezwania do zapłaty odprawy nie wykorzysta więc osoba, która została zwolniona dyscyplinarnie. Co ciekawe, odprawa należy się także pracownikowi, który sam zwolnił się z pracy, jeśli przyczyną takiego wypowiedzenia umowy było rażące naruszenie obowiązków pracodawcy.

Prawo do odprawy ma też pracownik, który zawarł z pracodawcą porozumienie stron – z inicjatywy pracodawcy – o ile spełnia on pozostałe warunki przyznania odprawy. 

Jak napisać wezwanie do wypłaty odprawy?

Wezwanie do zapłaty odprawy można przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór wezwania do zapłaty odprawy, w którym należy podać:

  • dane pracownika,
  • dane pracodawcy,
  • informacje dot. rozwiązania umowy (informacje o wypowiedzeniu umowy, o zawarciu porozumienia),
  • informacje o spełnieniu warunków uzyskania prawa do odprawy pieniężnej. 

Przykładowe wezwanie do zapłaty odprawy powinno zawierać także obliczoną wysokość odprawy, termin zapłaty i sposób zapłaty, w tym numer konta bankowego do przelewu środków. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wezwanie do zapłaty odprawy – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wezwanie-do-zaplaty-odprawy-wzor
Wezwanie do zapłaty odprawy - wzór
17