Umowa pożyczki w rodzinie – wzór

17 

Czym charakteryzuje się umowa pożyczki w rodzinie? Umowa pożyczki nie jest tym samym, co umowa darowizny, choć nie musi być oprocentowana.

Zasadniczo, podpisując umowę pożyczki, jedna ze stron zobowiązuje się przenieść na własność drugiej strony określoną sumę pieniędzy lub rzeczy, a druga strona zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy w określonym czasie. Umowy pożyczki prywatnej podlegają opodatkowaniu, jednak umowa pożyczki w rodzinie może skorzystać z opcji zwolnienia z podatku. 

Zgodnie z przepisami, pożyczka udzielona przez rodzinę wymaga zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego i opłacenia należnego podatku. Obowiązek podatkowy nie obowiązuje jednak, jeśli pożyczka została zaciągnięta od bliskiej rodziny, jak małżonek, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy wnuki.

Kolejny warunek, jaki musi spełniać pożyczka, aby można było zwolnić ją z obowiązku podatkowego, to kwota – maksymalnie 9637 zł (w ciągu 5 lat łącznie). 

Zawierając umowę pożyczki od rodziny, warto pamiętać także o określeniu sposobu przekazania środków – na rachunek bankowy przelewem – oraz o określeniu stopnia pokrewieństwa pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.

Kliknij przycisk poniżej, aby pobrać gotowy do wypełnienia wzór umowy pożyczki od rodziny:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa pożyczki w rodzinie – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-pozyczki-w-rodzinie-wzor
Umowa pożyczki w rodzinie - wzór
17