Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór

(1 opinia klienta)

17 

Pożyczka od rodziny to z reguły pożyczka nieoprocentowana, której warunki spłaty da się negocjować w całkowicie dowolny sposób. Chociaż pożyczając pieniądze od rodziny, można liczyć na preferencyjne warunki spłaty, to zawsze warto taką umowę udokumentować na piśmie.

Jest to uzasadnione również ze względu na fakt, iż zawarcie umowy pożyczkowej wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak pożyczka od rodziny może korzystać ze zwolnienia z takiego obowiązku, o ile nie przekracza określonej kwoty i zostanie terminowo zgłoszona do US. 

Nawet umowa pożyczki pieniędzy od rodziców dla celów dowodowych – rozliczeń z fiskusem – powinna zostać zawarta na piśmie.

Należy wiedzieć, że ze zwolnienia z obowiązku podatkowego korzystać będzie jedynie umowa pożyczkowa zawarta między członkami rodziny należącymi do pierwszej grupy podatkowej, a także opiewająca na kwotę nie wyższą niż 9637 zł (sumy tej nie można przekroczyć w okresie 5 lat).

Dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku PCC jest także przekazanie pieniędzy na rachunek pożyczkobiorcy przelewem – nie gotówką – co należy uwzględnić w umowie pożyczki. 

Pobierz gotowy do wypełnienia wzór umowy pożyczki od rodziców, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

Umowa pożyczki rodzinnej powinna być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Co więcej, umowa pożyczki pieniędzy w rodzinie jest szczególną formą zadłużenia, które należy potwierdzić stosownym dokumentem.

Podobne tematy:

1 opinia dla Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór

  1. Iza G.

    dzięki

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-pozyczki-pieniedzy-od-rodzicow-wzor
Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców - wzór
17