17 zł
Obowiązkiem pracodawcy jest powołanie zespołu powypadkowego niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wypadku przy pracy. Przepisy nie mówią o tym, w jaki sposób należy powołać zespół powypadkowy, jednak przyjmuje się, że pracodawca powinien przygotować w tym celu pisemne zarządzenie.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór powołania zespołu powypadkowego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Zarządzenie w sprawie powołania zespołu powypadkowego przez pracodawcę powinno zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych. Można sporządzić je w oparciu o sprawdzony wzór powołania zespołu powypadkowego, który uwzględnia:
Celem powołania zespołu powypadkowego jest natomiast ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku, a także sporządzenie dokumentacji powypadkowej.
Powołując zespół powypadkowy, pracodawca określa w nim jego skład osobowy. Zgodnie z przepisami:
„Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.”
Skład zespołu powypadkowego nie zawsze będzie jednak taki sam. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby BHP, pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy może zastąpić samodzielnie.
Może stać się nim także pracownik, który zwykle zajmuje się zakresem zadań związanych z BHP. Zastąpić wolno również inspektora pracy. Bardzo często w skład zespołu powypadkowego wchodzi zamiast niego przedstawiciel pracowników, posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W każdym przypadku zespół powypadkowy powinien składać się z dwóch osób. Jeśli pracodawca nie może powołać takiej liczby osób do komisji, musi samodzielnie uczestniczyć w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.