Powołanie zespołu powypadkowego – wzór

17 

Obowiązkiem pracodawcy jest powołanie zespołu powypadkowego niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wypadku przy pracy. Przepisy nie mówią o tym, w jaki sposób należy powołać zespół powypadkowy, jednak przyjmuje się, że pracodawca powinien przygotować w tym celu pisemne zarządzenie. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór powołania zespołu powypadkowego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak napisać zarządzenie w sprawie powołania zespołu powypadkowego?

Zarządzenie w sprawie powołania zespołu powypadkowego przez pracodawcę powinno zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych. Można sporządzić je w oparciu o sprawdzony wzór powołania zespołu powypadkowego, który uwzględnia:

  • dane pracodawcy, 
  • miejscowość oraz datę,
  • dane osoby, która uległa wypadkowi,
  • datę powzięcia informacji o wypadku,
  • cel powołania zespołu powypadkowego,
  • skład zespołu powypadkowego.

Celem powołania zespołu powypadkowego jest natomiast ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku, a także sporządzenie dokumentacji powypadkowej. 

Kogo pracodawca powołuje w skład zespołu powypadkowego?

Powołując zespół powypadkowy, pracodawca określa w nim jego skład osobowy. Zgodnie z przepisami: 

„Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.”

Skład zespołu powypadkowego nie zawsze będzie jednak taki sam. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby BHP, pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy może zastąpić samodzielnie.

Może stać się nim także pracownik, który zwykle zajmuje się zakresem zadań związanych z BHP. Zastąpić wolno również inspektora pracy. Bardzo często w skład zespołu powypadkowego wchodzi zamiast niego przedstawiciel pracowników, posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W każdym przypadku zespół powypadkowy powinien składać się z dwóch osób. Jeśli pracodawca nie może powołać takiej liczby osób do komisji, musi samodzielnie uczestniczyć w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Powołanie zespołu powypadkowego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

powolanie-zespolu-powypadkowego-wzor
Powołanie zespołu powypadkowego - wzór
17