Pismo ponaglające wykonawcę – wzór

17 

Pismo ponaglające wykonawcę ma związek z zawartą wcześniej umową o prace budowlane. Można wystosować je do wykonawcy, kiedy ten nie wykonuje ustalonych prac w terminie, nie dąży do zakończenia prac w terminie lub nie wykonuje określonych etapów budowy.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pisma ponaglającego wykonawcę – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy stosuje się pismo ponaglające wykonawcę?

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać co najmniej termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Najczęściej jednak uwzględnia się w niej dokładny harmonogram, który wyszczególnia termin realizacji poszczególnych etapów budowy.

W przypadku opóźnień umowa może przewidywać kary umowne dla wykonawcy. Zanim jednak inwestor je naliczy, powinien wystosować pismo ponaglające wykonawcę. Taki dokument ma stanowić ostrzeżenie o konsekwencjach niezrealizowania postanowień umowy.

Wzór pisma ponaglającego wykonawcę może wykorzystać także inwestor, który nie uwzględnił w umowie kar za opóźnienia, ale chce zmotywować wykonawcę do pracy, powołując się na inne konsekwencje, np. wystąpienie z pozwem o odszkodowanie. 

Jak napisać pismo ponaglające wykonawcę?

Pismo ponaglające wykonawcę powinno mieć formalny charakter. Dokument warto sporządzić w oparciu o nasz wzór przykładowego pisma ponaglającego wykonawcę, które uwzględnia:

  • dane stron,
  • podstawę wezwania,
  • opis nieprawidłowości (niedotrzymania terminów realizacji),
  • przypomnienie terminu zakończenia prac (zgodnie z umową),
  • wspomnienie konsekwencji prawnych niepodjęcia działań,
  • wyznaczenie konkretnego terminu na realizację zaległych etapów prac.

Warto pamiętać, że podobne pismo inwestor może wystosować do wykonawcy, kiedy ten wykonuje prace budowlane nieprawidłowo, niezgodnie z ustaleniami umownymi. Jest to wezwanie do prawidłowego wykonywania robót, które można przesłać wykonawcy listownie lub wręczyć osobiście.

Dokument sporządza się na podstawie obowiązujących przepisów, dlatego nie ma znaczenia, czy odpowiednie zapisy zostały zawarte w umowie o roboty budowlane. Ponaglenie warto zachować na wypadek wystąpienia z wykonawcą na drogę sądową. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pismo ponaglające wykonawcę – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pismo-ponaglajace-wykonawce-wzor
Pismo ponaglające wykonawcę - wzór
17