Oświadczenie o obniżeniu ceny – wzór

17 

Oświadczenie o obniżeniu ceny ma związek z zakupem rzeczy wadliwej – prawnie lub fizycznie. Zgodnie z treścią art. 560 kodeksu cywilnego, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór oświadczenia o obniżeniu ceny – które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy można złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny?

Jak zostało wspomniane, instytucje oświadczenia o obniżeniu ceny opisuje art. 560 KC w brzmieniu:

“Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.”

W praktyce wzór przykładowego oświadczenia o obniżeniu ceny można wykorzystać, gdy zakupiona rzecz ma wadę fizyczną:

  • brak właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć (ze względu na cel zawarcia umowy, okoliczności, przeznaczenie rzeczy),
  • brak właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego,
  • nienadawanie się do celu, o którym nabywca poinformował sprzedawcę,
  • wydanie rzeczy w stanie niekompletnym.

Druk przykładowego oświadczenia o obniżeniu ceny można wypełnić także wskazaniem na istnienie wady prawnej rzeczy, gdy przedmiot umowy należy do osoby trzeciej, jest obciążony prawem osoby trzeciej, bądź gdy istnieje ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą, związane z decyzją/orzeczeniem właściwego organu.

Jak napisać oświadczenie o obniżeniu ceny?

Oświadczenie kupującego o obniżeniu ceny warto przygotować na piśmie w oparciu o nasz gotowy wzór oświadczenia o obniżeniu ceny, a następnie przesłać takie pismo sprzedającemu listem poleconym.

Z dokumentu musi wynikać, jaka jest nowa cena sprzedaży – można wskazać ją bezpośrednio lub określić, o ile cena ma zostać obniżona. Pismo w sprawie obniżenia ceny musi wskazywać także, dlaczego kupujący domaga się obniżenia ceny danego przedmiotu transakcji.

Oświadczenia nie można złożyć w przypadku, kiedy sprzedający niezwłocznie wymieni rzecz na wolną od wad lub usunie wadę przedmiotu umowy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie o obniżeniu ceny – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-o-obnizeniu-ceny-wzor
Oświadczenie o obniżeniu ceny - wzór
17