Odwołanie od odwieszenia wyroku – wzór

17 

Odwieszenie wyroku może mieć miejsce między innymi w przypadku, kiedy osoba skazana w okresie zawieszenia kary popełniła nowe przestępstwo umyślne, podobne do tego, za które została już wcześniej skazana. Od odwieszenia wyroku można jednak odwołać się do sądu, o ile jest to uzasadnione.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór odwołania od odwieszenia wyroku – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy ma miejsce odwieszenie wyroku?

O odwieszeniu wyroku sąd decyduje w sytuacji, kiedy:

  • ustają przyczyny, dla których nastąpiło odroczenie wykonania kary,
  • skazany nie wykorzystał odroczenia wykonania kary dla celów, dla których zostało ono udzielone, 
  • skazany rażąco naruszył porządek prawny w okresie odroczenia kary – dotyczy to działań naruszających przepisy prawa karnego i prawa administracyjnego.

Co ważne, nie każde naruszenie porządku prawnego skutkuje odwołaniem odroczenia wykonania kary – takie naruszenie musi być „rażące”. Przykładowe odwołanie od odwieszenia wyroku musi podważać fakt istnienia jednej z wymienionych wyżej sytuacji. Warto pamiętać, że sąd może odwiesić wyrok nawet do 6 miesięcy po zakończeniu okresu próby. 

Jak odwołać się od odwieszenia wyroku?

O odwieszeniu wyroku decyduje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Jego postanowienie nie jest jednak ostateczne. Skazany i prokurator mogą wnieść zażalenie na zasadach ogólnych – do sądu, który wydał orzeczenie. Odwołanie jest przekazywane wraz z aktami sprawy do sądu wyższej instancji, o ile sąd nie przychyli się do zażalenia.

Zaskarżenie warto przygotować w oparciu o sprawdzony wzór odwołania od odwieszenia wyroku. Termin na wniesienie takiego pisma wynosi bowiem zaledwie 7 dni, licząc od daty ogłoszenia postanowienia lub od daty jego doręczenia.

Warto wiedzieć, że odwieszenie wykonania kary przez sąd jest fakultatywne – sąd może podjąć taką decyzję, ale nie musi. Aby skutecznie odwołać się od odwieszenia wyroku, należy więc przekonać sąd wyższej instancji, że chociaż skazany, przykładowo, naruszył porządek prawny, to jednak nie zachodzi potrzeba zarządzenia wykonania kary. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odwołanie od odwieszenia wyroku – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odwolanie-od-odwieszenia-wyroku-wzor
Odwołanie od odwieszenia wyroku - wzór
17