17 zł
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku rekrutacji kandydat może ofertę pracy przyjąć lub odrzucić. W sytuacji, kiedy nie chce podejmować pracy w danym zakładzie, powinien porozumieć się z rekruterem lub potencjalnym pracodawcą i formalnie odmówić przyjęcia oferty pracy.
Jest to zachowanie profesjonalne i pozwala zadbać o dobry wizerunek, zwłaszcza w przypadku, kiedy pracownik nie może wykluczyć, czy w przyszłości nie będzie ponownie ubiegał się o stanowisko w tej samej firmie.
Odmowa przyjęcia oferty pracy może przyjmować formę pisemną – wystarczy wtedy przesłać ją mailem lub listownie. W dokumencie należy ująć przede wszystkim wyraźny zwrot zawierający odmowę podjęcia pracy, a także podziękowania za pozytywne rozpatrzenie kandydatury.
Szczególnie istotna jest odmowa przyjęcia oferty pracy z PUP, która musi być uzasadniona – w przeciwnym razie osoba zarejestrowana może stracić status bezrobotnego na 120 dni w przypadku pierwszej odmowy. Odrzucając ofertę pracy z urzędu, należy zadbać o jej staranne uzasadnienie obiektywnie ważnymi przyczynami.
Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór odmowy przyjęcia oferty pracy, klikając poniższy przycisk:
Jak napisać odmowę przyjęcia oferty pracy? Grzeczne odrzucenie oferty pracy to przejaw asertywności. Zignorowanie wiadomości o akceptacji kandydatury byłoby zachowaniem nieprofesjonalnym, a w przypadku zmiany zdania w przyszłości mogłoby zamknąć kandydatowi drogę do objęcia wymarzonego stanowiska.
Jeśli więc osoba, która brała udział w rekrutacji, zmienia zdanie i rezygnuje z oferty pracy, powinna przygotować odmowę, najlepiej z uzasadnieniem.
Odrzucenie oferty pracy najczęściej stanowi efekt niskiego wynagrodzenia, braku możliwości rozwoju czy niewystarczające zaproponowane warunki pracy. Nawet jeśli początkowo kandydat podchodzi do oferty entuzjastycznie, może zmienić zdanie po rozmowie kwalifikacyjnej, czy po głębszym zapoznaniu się np. z listą przyszłych obowiązków.
Zdarza się również, że osoby szukające pracy aplikują jednocześnie na wiele różnych stanowisk. W takiej sytuacji, jeśli otrzymają ofertę mniej i bardziej korzystną, jedną z nich muszą odrzucić.
Kiedy zatem tak naprawdę lepiej jest zrezygnować z oferty pracy? Wystarczające argumenty to:
Odrzucenie oferty pracy powinno zostać sporządzone w sposób kulturalny i grzeczny. Każdą, nawet najbardziej bezpośrednią przyczynę odmowy da się „ubrać” w ładne słowa, aby wiadomość zachowała profesjonalny charakter.
Przykładowo, odmowa przyjęcia oferty pracy z powodu niskiego proponowanego wynagrodzenia może zostać uzasadniona jako “niespełniająca oczekiwań finansowych”.
Rezygnacja z oferty pracy nie powinna polegać na ucięciu kontaktu, nieodpisywaniu na maile czy nieodbieraniu telefonów. Jest to zachowanie nieprofesjonalne, niegrzeczne i świadczące o braku szacunku.
Aby zadbać o swoje dobre imię i pozostawić dobre wrażenie na wypadek ewentualnej zmiany zdania, decyzję o rezygnacji z oferty warto przekazać rekruterowi czy pracodawcy osobiście, przez telefon czy za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie wiadomości w formie pisemnej. Po pierwsze, takie rozwiązanie nie jest stresujące dla kandydata. Po drugie, pracodawca może nie mieć czasu na rozmowy telefoniczne, a wiadomość e-mail czy list odczyta w dowolnym terminie.
Poza tym pisemna rezygnacja pozwala na lepsze skonstruowanie wypowiedzi i ujęcie w grzeczny sposób czegoś, co może zabrzmieć nieprzyjemnie dla odbiorcy. Wiadomość w formie pisemnej to też szansa na uniknięcie pytań odnoszących się do przyczyn odrzucenia oferty.
Wiele osób zastanawia się, jak grzecznie odmówić na ofertę pracy. Warto pamiętać zatem, że kluczowe w takiej wypowiedzi jest wyrażenie negatywnego stanowiska względem propozycji pracy przy zachowaniu uprzejmego i profesjonalnego tonu wypowiedzi.
Bardzo istotne jest też to, że takie pismo nie bez powodu określa się mianem „podziękowanie za ofertę pracy i odmowa”. Oznacza to, że wiadomość dzieli się zasadniczo na dwie części:
Odpowiedź na pytanie, jak grzecznie odrzucić ofertę pracy sprowadza się w głównej mierze właśnie do podziękowania. Podziękowanie dotyczy poświęconego na rozpatrzenie aplikacji czasu, a także czasu i zaangażowania poświęconego w trakcie procesu rekrutacji, w tym rozmowy kwalifikacyjnej.
Już po takim wstępie pracodawca może domyślić się, czego dotyczyć będzie wiadomość przesłana przez kandydata. Jednak podziękowania mogą dotyczyć również przyjęcia do pracy, zatem druga część pisma będzie miała równorzędne znaczenie.
Odrzucenie oferty jest prostym stwierdzeniem, które można opatrzyć dodatkowo sformułowaniem wyrażającym żal, jak: „z przykrością”, „z żalem” rezygnuję z zatrudnienia w Państwa firmie. Co ważne, podawanie powodu odrzucenia oferty nie jest obowiązkowe.
Jeśli kandydat czuje się niekomfortowo, określając przyczynę odrzucenia oferty pracy, może jej nie podawać.
Warto pamiętać jednak, że powody, które potencjalnie mogą wydawać się dla firmy krzywdzące, stanowią jednocześnie wartościową informację zwrotną, którą rekruter czy pracodawca może wykorzystać później na korzyść rozwoju firmy. Czasami warto zatem podzielić się przemyśleniami, aby przedsiębiorca mógł dostosowywać swoją ofertę do wymagań rynkowych.
Wiele osób zwleka z odrzuceniem oferty pracy, czekając na odzew z firmy, na pracy, w której zależy im bardziej. Warto jednak mieć na uwadze, że pracodawcy szukającemu pracownika zależy na czasie.
Po otrzymaniu informacji o odrzuceniu oferty będzie on w stanie wznowić poszukiwania właściwego kandydata. Zatem szybka odpowiedź pomaga nie tylko pracodawcy, ale również innym osobom poszukującym pracy.
Należy więc natychmiast po przyjęciu innej oferty czy też po podjęciu ostatecznej decyzji skontaktować się z osobą odpowiedzialną za proces rekrutacji. Przygotowanie krótkiej wiadomości zajmuje dosłownie kilka minut. Odmowę podjęcia zatrudnienia można przekazać również przez telefon.
Ponieważ przyczyną odrzucenia oferty pracy w danej firmie często jest przyjęcie innej, korzystniejszej oferty, warto omówić taką sytuację osobno. Jak poinformować pracodawcę o przyjęciu innej oferty pracy? Jakich informacji nie podawać?
Szczegóły zatrudnienia u innego pracodawcy zdecydowanie lepiej zachować dla siebie. Nie należy pisać ani o wynagrodzeniu, ani o dodatkowych benefitach. Wystarczy stwierdzenie, że dana oferta lepiej odpowiada potrzebom pracownika, jego kwalifikacjom czy oczekiwaniom.
Warto także wyrazić nadzieję na podjęcie współpracy w przyszłości. Często zdarza się bowiem, że w danym momencie rozwoju kariery oferta wydaje się niezbyt dobrą opcją, ale w przyszłości może okazać się zupełnie inaczej.
Kandydat powinien napisać więc, że oferta pracodawcy była godna uwagi, a także, że pozostaje on otwarty na propozycję współpracy w ramach przyszłych procesów rekrutacyjnych.
To doskonały przykład sytuacji, która udowadnia, że nie warto palić za sobą mostów – brak odpowiedzi na propozycję pracy może skutkować bowiem nieuwzględnieniem kandydatury pracownika w przyszłości.
Jak odrzucić ofertę pracy? odrzucenie oferty pracy może być trudne, ale ważne jest, aby zrobić to w profesjonalny i grzeczny sposób, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje w przyszłości, np. chcąc za kilka lat zatrudnić się w tej firmie – czyli złota zasada: „Nie palimy za sobą mostów”!
Oto kilka kroków, które możesz podjąć, zanim odrzucisz ofertę pracy:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.