Donos do opieki społecznej – WZÓR – przykład

(2 opinie klientów)

17 

Jak napisać donos do opieki społecznej? Opieka społeczna to jedna z tych instytucji, do której obywatele mogą zgłaszać się z prośbami o interwencje w różnego typu sprawach. Opieka społeczna zajmuje się bowiem nie tylko przyznawaniem i wypłatą świadczeń socjalnych, ale również analizowaniem zjawisk, które rodzą potrzeby z zakresu opieki społecznej.

Aby zgłosić potrzebę interwencji, każda osoba może złożyć donos do MOPS lub GOPS. Jak go napisać? Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór donosu do opieki społecznej, który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (2)

Czy donos do opieki społecznej może być anonimowy?

Wiele osób zastanawia się, czy anonimowy donos do opieki społecznej będzie skutkował interwencją tak samo, jak donos zawierający dane osobowe zgłaszającego. Chęć złożenia donosu anonimowego wynika przede wszystkim ze strachu przed konsekwencjami takiego zgłoszenia.

Warto pamiętać więc, że pracownicy opieki społecznej mają obowiązek sprawdzenia każdego zgłoszenia, nawet tego anonimowego. Oznacza to, że anonimowy donos do MOPS powinien doprowadzić do pożądanej interwencji.

Nie wolno jednak wykorzystywać tego faktu do rozwiązywania swoich prywatnych porachunków. Każdy donos do MOPS powinien być składany w dobrej wierze – aby pomóc, a nie zaszkodzić.

Jak złożyć donos do opieki społecznej?

Szukając odpowiedzi na pytanie „jak zgłosić kogoś do MOPSu anonimowo”, można natrafić na informację o telefonie zaufania opieki społecznej.

Przy takim telefonie czuwa doświadczony pracownik socjalny, który ma zagwarantować zgłaszającemu pełną dyskrecję. Niewiele osób będzie jednak skłonnych skorzystać z takiego rozwiązania.

Większe poczucie anonimowości daje bowiem złożenie pisemnego zawiadomienia.

Pisemny donos do MOPS można wysłać pocztą. Należy pamiętać przy tym, że taki donos powinien skupiać się na faktach i opisywać je jak najdokładniej. Korzystnie jest dołączyć do niego także dowody, na przykład zdjęcia czy nagrania.

Jeśli zgłaszający ma wątpliwości, czy składać donos do MOPS, to powinien pamiętać, że zgłoszenie jest uzasadnione przede wszystkim w przypadku, kiedy w danej sprawie interweniowała już policja.

Jak napisać donos do opieki społecznej?

Zgłoszenie do MOPS czy GOPS można przygotować w oparciu o nasz wzór donosu do opieki społecznej, który należy wypełnić następującymi informacjami:

 • data i miejsce sporządzenia pisma,
 • dane zgłaszającego (nieobowiązkowo) wraz z danymi kontaktowymi,
 • dane MOPS/GOPS,
 • treści pisma z dokładnym opisem zgłaszanej sytuacji,
 • podpis.

Zgłoszenie do opieki społecznej powinno zawierać jak najwięcej informacji na temat sytuacji, która wymaga interwencji. Jeśli sprawa dotyczy na przykład przemocy, w zgłoszeniu należy podać dane domniemanego sprawcy.

Wskazane jest posiadanie i dołączenie do pisma dowodów, jeśli zgłaszający takowe posiada. Jeżeli w danej sprawie interweniowała już policja, koniecznie należy wspomnieć o tym w treści donosu.

Jak zaadresować donos do MOPS/GOPS? Dane teleadresowe ośrodków pomocy społecznej można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin i miast, a także w książkach telefonicznych.

Kto pisze donosy do MOPS?

Donosy do MOPS czy GOPS nie są sporządzane tak często jak donosy do ZUS czy donosy do US. Zgodnie z doniesieniami, wiele takich zgłoszeń dotyczy sąsiedzkich rozrachunków.

Jedna osoba zgłasza do MOPS, że druga pobiera zbyt wysokie świadczenia czy świadczenia w ogóle nienależne. Co więcej, wiele takich zgłoszeń zupełnie mija się z prawdą.

Jednak zdarzają się także takie donosy, które ratują życie ofiarom przemocy. W treści zgłoszeń pojawiają się informacje o słyszanym zza ściany płaczu dziecka czy odgłosach kłótni. Są to sygnały alarmowe, na które należy reagować, zwłaszcza jeśli występują regularnie.

Co ważne, jeżeli sprawa jest pilna, nie należy tracić czasu na gromadzenie dowodów i sporządzanie formalnego zgłoszenia. Najlepiej jak najszybciej zadzwonić do opieki społecznej lub na policję.

Dlaczego warto podpisać donos do opieki społecznej?

Jak zostało wspomniane, donos do opieki społecznej może być anonimowy – mimo to, powinien zostać sprawdzony przez pracowników MOPS/GOPS. Dzięki temu doprowadzi do pożądanej interwencji.

Warto jednak przygotować zgłoszenie do opieki społecznej z danymi osobowymi z dwóch powodów.

Po pierwsze, taki donos będzie traktowany jako bardziej wiarygodny. Oznacza to, że pracownicy socjalni szybciej zajmą się danym zgłoszeniem, co może mieć ogromne znaczenie dla osób, których dotyczy interwencja.

Po drugie, zawarcie w donosie danych osobowych pozwoli pracownikom MOPS/GOPS skontaktować się z osobą zgłaszająca problem celem uzyskania dodatkowych informacji, dostępu do zgromadzonych dowodów czy nawet powołania jej na świadka.

Zgłoszenie do opieki społecznej zaniedbywania dziecka

Bardzo często donos do opieki dotyczy zaniedbywania dzieci czy też stosowania przemocy wobec dziecka. Należy wiedzieć, że przyczyną takiego zgłoszenia może być między innymi:

 • nieprawidłowe żywienie dzieci, zarówno niedożywienie, jak i przekarmianie,
 • brak dbałości o higienę dziecka,
 • ciągły płacz dzieci,
 • nieprawidłowe ubieranie dziecka – nieadekwatnie do pogody,
 • brak dbałości o czystość w mieszkaniu,
 • izolowanie dziecka, zamykanie dziecka w domu,
 • zostawianie dziecka samego w domu bez opieki,
 • zaniedbywanie stanu zdrowia dziecka,
 • niestosowanie się do zaleceń lekarskich w przypadku dzieci chorych,
 • brak zainteresowania realizacją obowiązku szkolnego przez dziecko.

Do MOPS można zgłosić dziecko zaniedbywane fizycznie, ale też emocjonalnie. Jeśli zaś chodzi o przemoc, to często lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie sprawy na policję, choć donos do opieki społecznej również pozwoli udzielić dziecku pomocy.

Czym skutkuje donos do MOPS?

Donos do MOPS powinien skutkować kontrolą, ponieważ ośrodki pomocy społecznej mają obowiązek sprawdzania wszystkich napływających informacji. W zależności do typu zgłoszonej sprawy może to być kontrola złożonej dokumentacji, niezbędnej dla uzyskania świadczenia socjalnego.

W przypadku zgłoszenia ofiar przemocy czy zaniedbywania dziecka donos do MOPS będzie skutkował wywiadem środowiskowym w miejscu zamieszkania rodziny.

Taka wizyta pracownika socjalnego pozwala zdobyć informacje na temat rzeczywistej sytuacji osobistej i rodzinnej, a także dochodowej rodziny.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego pomoc społeczna, a dokładniej pracownik socjalny analizuje i ocenia sytuację, a także formułuje wnioski, które mogą stanowić podstawę udzielenia pomocy socjalnej czy też wdrożenia procedury Niebieskiej Karty, gdy chodzi o dobro dziecka.

2 opinie dla Donos do opieki społecznej – WZÓR – przykład

 1. Donata

  Dokument pobrałam, wszystko się zgadza, trzeba uzupełnić tylko informacje.

 2. Natalia Ś.

  pismo do mops o interwencje przygotowane profesjonalnie, 3 różne wzory do wyboru.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

donos-do-opieki-spolecznej-wzor-przyklad
Donos do opieki społecznej - WZÓR - przykład
17