Brak gotowości do podjęcia pracy – wzór

17 

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma prawo do zgłoszenia braku gotowości do podjęcia pracy. Dotyczy to maksymalnie 10 dni kalendarzowych w roku i wymaga uprzedniego zgłoszenia do urzędu okoliczności, które powodują brak gotowości podjęcia zatrudnienia. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pisma o braku gotowości do podjęcia pracy – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak zgłosić brak gotowości do podjęcia pracy?

Podstawowym warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest złożenie oświadczenia mówiącego o tym, że jest się zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Po uzyskaniu statusu bezrobotnego taka osoba musi zgłaszać się do PUP w wyznaczonych terminach i potwierdzać gotowość do pracy lub przyjmować propozycje pracy.

Urząd może wezwać bezrobotnego także pomiędzy wyznaczonymi wcześniej wizytami, np. telefonicznie. Jeśli bezrobotny nie jest w stanie stawić się w UP, powinien przygotować pismo w sprawie braku gotowości do podjęcia pracy z wyjaśnieniem okoliczności danej sytuacji.

Dokument można opracować na podstawie przygotowanego przez nas wzoru braku gotowości do podjęcia pracy. 

Jak przygotować pismo w sprawie braku gotowości do podjęcia pracy?

Przykładowe pismo w sprawie braku gotowości do podjęcia pracy musi wskazywać przyczynę braku możliwości stawienia się w urzędzie celem potwierdzenia gotowości lub przyjęcia propozycji pracy. Takim uzasadnieniem mogą być jedynie przyczyny przemijające, na przykład choroba, hospitalizacja, ważny wyjazd, sprawy rodzinne, rozmowa o pracę, egzamin i tym podobne.

Jeśli nieobecność bezrobotnego ma być dłuższa, korzystniej będzie czasowo wyrejestrować się z urzędu i zarejestrować ponownie. Za dni braku gotowości bezrobotny nie otrzymuje należnego świadczenia. Co więcej, w przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności grozi mu utrata statusu bezrobotnego i związanych z tym uprawnień, między innymi do zasiłku, czy do ubezpieczenia.

Należy pamiętać, że po upływie „braku gotowości” bezrobotny powinien stawić się w urzędzie. W przypadku nieobecności wcześniej niezgłoszonej ma on 7 dni na przygotowanie usprawiedliwienia, przy czym nie wszystkie argumenty mogą zostać uznane za wystarczające, aby uniknąć konsekwencji w postaci utraty statusu bezrobotnego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Brak gotowości do podjęcia pracy – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brak-gotowosci-do-podjecia-pracy-wzor
Brak gotowości do podjęcia pracy - wzór
17