17 zł
Wniosek o zwrot sumy poręczenia majątkowego złożyć może osoba, która udzieliła poręczenia za samego siebie bądź za inną osobę – gdy wymagała tego sprawa. A jeśli nie ma dalszej potrzeby takiego zabezpieczenia, osoba, która wpłaciła poręczenie majątkowe – może wnioskować o jego zwrot.
Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma, w którym poprosisz o zwrot wpłaconego poręczenia w formie kaucji – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o zwrot poręczenia majątkowego, który pobierzesz poniżej:
Czym jest poręczenie majątkowe i czemu służy? Poręczenie majątkowe często też nazywane zamiennie jako kaucja jest nieizolacyjnym środkiem zapobiegawczym i polega na uiszczeniu konkretnej kwoty pieniędzy jako gwarancji prawidłowego przebiegu toku postępowania.
Sąd bądź Prokurator najczęściej nakazuje wpłacić kaucję po to, aby podejrzany nie zbiegł, uchylając się od konsekwencji swojego czynu.
Bardzo często poręczenie majątkowe stosuje się zamiast tymczasowego aresztowania, które jest bardzo uciążliwe dla podejrzanego.
Warto zaznaczyć też, że wpłacone poręczenie majątkowe w razie udowodnienia przestępstwa nie może być przeznaczone na naprawienie wyrządzonej przez oskarżonego szkody.
Poręczenie majątkowe nie może też posłużyć na poczet przyszłej grzywny bowiem funkcję tą spełnić może jedynie zabezpieczenie majątkowe.