17 zł
Jak napisać wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku? Jeśli istnieje podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że ma inny udział w spadku, niż zostało to stwierdzone, sąd może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku na wniosek.
A ten może mieć dwie formy: wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub wniosek o uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku. Jak przygotować takie pismo?
Aby ułatwić Ci jego sporządzenie – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku – który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleWniosek o zmianę prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku można wnieść do sądu na podstawie art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego, w brzmieniu:
Art. 679. § 1. Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
§ 2. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
Zatem wniosek o wszczęcie postępowania o zmianę lub uchylenie nabycia spadku może złożyć każda osoba zainteresowana. Pismo należy wnieść do sądu spadku, który wydał dane postanowienie. Złożenie wniosku nie jest bezpłatne – podlega opłacie skarbowej w kwocie stałej wynoszącej 100 zł.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a także wniosek o zmianę/uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć „osoba mająca interes” prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Przyjmuje się zatem, że oprócz spadkobierców zmarłego, mogą to być także wierzyciele, nabywcy spadku lub udziału w spadku, zapisobiorcy czy wykonawcy testamentu.
Uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić samoistnie, czyli z urzędu, w określonych sytuacjach. Zgodnie z treścią art. 678 k.p.c., jeżeli:
to sąd spadku z urzędu uchyli postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia.
Krótko mówiąc, uchylenie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zostanie uchylone automatycznie wtedy, kiedy uchylone zostanie postanowienie o uznaniu spadkodawcy za zmarłego albo postanowienie o stwierdzeniu zgonu zmarłego.
Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku może nastąpić tylko w przypadku, gdy:
Przykładowe sytuacje, w których zasadny będzie wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku to:
Ogólna zasada mówi, że zmiana postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku na wniosek osoby, która była uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, możliwa jest tylko wtedy, kiedy taka osoba nie mogła żądać zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w trakcie postępowania, ponieważ wtedy nie istniała lub nie była jej znana podstawa, na którą powołuje się w swoim żądaniu.
Co więcej, wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku uczestnik postępowania może złożyć w terminie maksymalnie jednego roku.
Krótko mówiąc, osoba, która brała udział w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, może domagać się zmiany wydanego postanowienia, jeżeli okoliczności, na podstawie których decyduje się na wszczęcie nowej sprawy, poznała dopiero po uprawomocnieniu się tego postanowienia.
Wynika to z faktu, że art. 678 KPC nie służy i nie może być wykorzystywany jako środek do usunięcia skutków bezczynności lub błędów uczestników postępowania spadkowego, w tym nawet skutków ich nieznajomości prawa czy błędów sądu.
Przykładowe okoliczności umożliwiające wniesienie wniosku to zatem:
Postępowanie w sprawie uchylenia prawomocnego postanowienia lub zmiany prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wszczyna się na wniosek. Pismo można przygotować w oparciu o nasz wzór wniosku o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, uzupełniając go takimi załącznikami (zależnie od sytuacji), jak:
Wniosek o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku powinien uwzględniać:
Uzasadnieniem wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia będzie na przykład:
Na podstawie art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego można wnioskować (nawet po zakończeniu postępowania spadkowego) o zmianę prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jeśli więc podczas sprawy spadkowej doszło do sytuacji, w której niewłaściwa osoba uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, bądź gdy jej udział w spadku jest faktycznie inny niż orzeczony przez sąd, na wniosek inne osoby, sąd może orzec zmianę stwierdzenia nabycia spadku, lub jego całkowite uchylenie.
Jak widzisz – istniene możliwość wznowienia postępowania i przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.